RSS feed for Adam
  • Lady Macbeth

    Lady Macbeth

    ★★★

    I enjoyed this. Not a fun movie, but interesting.

    SPOILER: Everyone lives a bad life under white privilege and the patriarchy and there is no escape but death.

  • Geostorm

    Geostorm

    ★★

    I thought I was going to hate this, but it's a lot less disaster-porny than the name and trailer would have you believe. It's not great, but it was very watchable and I enjoyed the conspiracy stuff enough to keep me watching.

  • Tag

    Tag

    ★★

    Good comedic actors in a movie with a good concept that doesn't really deliver the laughs. Still maybe my favorite Jeremy Renner performance.

    Game Night is the high water mark of recent "adults acting like kids but they're adults because they have a mini-van" and this is no Game Night.

  • The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

    The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

    ★★

    They got rid of Rachel Weisz, but I still watched it.

  • Atomic Blonde

    Atomic Blonde

    ★★★★

    Love the setting, love the action, love the tone. It's a movie that has stuck with me in ways I didn't expect, and one of the few movies that I'd like to own a copy of.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★★

    A fun ride, even if I have no idea what happened at the end.

  • Brad's Status

    Brad's Status

    ★★★

    Succeeds in ways similar movies don't by continually calling out the main character's bullshit.

  • mother!

    mother!

    ★★★½

    I thought this was movie was okay but too stressful to ever watch again, but since I saw it I keep seeing the imagery again in my head and wanting to return to it. Does that make it a great movie? I don't know, man.

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★

    The best Thor movie by a long shot and one of the most fun Marvel movies so far.

  • The Disaster Artist

    The Disaster Artist

    ★★★

    Funny and charming but boy do I wish the Apatow boys would make a movie that wasn't just about dude friendship.

  • Pitch Perfect 3

    Pitch Perfect 3

    ★★★

    This is the Fast and Furious 4 of Pitch Perfect movies. It's the one where they finally figure out that it doesn't need to be about racing cars (or in this case singing) and can instead be about blowing shit up (or in this case blowing shit up).

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★

    A silly fun time.