RSS feed for amanda
  • Bye Bye Blue Bird

    Bye Bye Blue Bird

    ★★★★

    When you live most of your life abroad it sure feels weird to visit your own country, you feel like an outsider and people crucify whoever leaves the country and try to make it somewhere else.
    I think this film depicts this very well, I loved the cinematography, the music and the two main characters friendship.
    Looking forward to watch more stuff from the Faroe Islands.

  • Rockers

    Rockers

    ★★½

    Most of the film it is a dude greeting a bunch of other dudes saying long time no see ya.
    I liked the robin hood vibe and the soundtrack tho.

  • One Sings, the Other Doesn't

    One Sings, the Other Doesn't

    ★★★★★

    A great film about friendship and most importantly what it means to be a woman.

  • A Tale of Two Sisters

    A Tale of Two Sisters

    ★★★★

    I'm really skeptical when it comes to Horror movies cause they don't impress me much or scare me in most cases.
    But I have to bow to a Tale of two sisters...besides the horror plot it has great a psychological drama component that makes
    it a very complete movie.
    Superb soundtrack, great performances, excellent cinematography and lighting.

  • Moscow Does Not Believe in Tears

    Moscow Does Not Believe in Tears

    ★★★

    funny characters, cute movie with good approach on friendship and the role of women in society.

  • Between the Shadows

    Between the Shadows

    ★★★★★

    Beautiful, sensual and mysterious. Became an instantly one of my personal favourites.

  • Woman in the Dunes

    Woman in the Dunes

    ★★★

    A great despiction on despair and aceptance of one's fate.
    The subject of fighting for survival is present throughout the movie.
    Visually stuning, sensual and disconcerting at some point.

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★½

    "I'm happy to hear you're doing fine!"

  • Fish Tank

    Fish Tank

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm not a fan of british realism, but I wanted to give this movie a try.
    Fish Tank takes a cliché story and fails miserably to try to adapt it into an indie movie,
    The main character is a directionless teenage girl who lives with her mom and younger sister.
    Mia is always getting herself into trouble and at some point it gets really annoying could'nt help to fast forward the movie. She doesn’t go to school, doesn’t care about…

  • A Coffee in Berlin

    A Coffee in Berlin

    ★★★★

    I love randomly picking a movie and end up getting more surprised than I thought I'd be! And the fact that I watched in nye really made me reevaluate some aspects of my life.
    ''A Coffee in berlin'' has this whole low-key, woody allen atmosphere going on : the jazz in the background, the wry humour and the black and white cinematography.
    I highly recommend it!

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★½

    I don't know how to put into words how powerful this film is.

  • Akira

    Akira

    ★★★★★

    I wonder why it took me so long to get to this film, even though it's been on my watchlist since forever, apparently.
    ''Akira'' is no less than a landmark, that's why it has left such a huge impact in not only japanese animation history, but also in world animation history and even cinema!
    The film is set in a post-WWIII Neo-Tokyo merging a cyberpunk atmosphere ruled by chaos which reflects in social instability, political corruption where technological and scientific…