RSS feed for Andre de Nervaux

Andre de Nervaux has written 13 reviews for films rated ★★ .

  • The Proposal

    The Proposal

    ★★

    Is everyone who's ever been in a rom com in this movie?

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

    “What is Netflix” Please Finn, you definitely have Netflix’d and chill’d dont even

  • Black Mirror: Bandersnatch

    Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

    i wish i could "go back" to not watching this

    i appreciate the 80s and the idea tho charlie bruv xox


    My ending etc was so shit compared to others so I guess it’s difficult to gage anything from people’s ratings because of the alternate paths

  • Kate Can’t Swim

    Kate Can’t Swim

    ★★

    Really wanted to love, just found it heavily frustrating, considering how much better it could of been.

  • How to Talk to Girls at Parties

    How to Talk to Girls at Parties

    ★★

    I waited so long for this film, i had been excited since late summer 2017 i didn't catch it at LFF, i decided to catch Florida project instead, im pretty glad i did now.

    i hate it so much when I've been looking forward to a film for so long and it just doesn't fulfil what i wished, its like so many great ideas into 1hr40 mashed together, i really love some moments then its just so so wild, so…

  • The Human Centipede (First Sequence)

    The Human Centipede (First Sequence)

    ★★

    "i hate human beings"

    the only relatable quote of the entire film

  • Road Trip: Beer Pong

    Road Trip: Beer Pong

    ★★

    It’s been a hard week already, don’t judge me


    P.s. I lowkey love these shittty films

  • Mute

    Mute

    ★★

    Wasted potential but applaud the visuals immensely.

    The writing could of been so much better, alternate futuristic sci-fis are totally my jam also so naturally im a little saddened, its really not that bad though i dont think its worthy of piles of hate, but its defo disappointing to me.


    Also for the record Paul Rudd was great.

  • My Friend Dahmer

    My Friend Dahmer

    ★★

    My nam'e jeff

    You probably wouldn't know though as every part of this story has no relevance to my character and has many odd things happening that involve no depth or development to my character.


    This is one of those examples where the concept is great but final project just endlessly disappointing, i feel im honestly being generous with a 2/5, some scenes were just so stupidly pointless it felt so painful watching them, i usually try to see the best in every project and understand the directors thinking, but for this example i cannot.

    P.S. Nat Wolff > Alex Wolff

  • Downsizing

    Downsizing

    ★★

    The first hour of this film is almost entirely separate from the last, unsure where the director was going with this one.

    I appreciate and applaud the creative outlook on this project, however the film itself is poorly thought out in my opinion, many plot points that don't have any relation to the meaning of the film or the idea of the film, im slighlty saddened as I was expecting to love it.
    It has some quite funny moments and…

  • Noah

    Noah

    ★★

    na

  • England Is Mine

    England Is Mine

    ★★

    Im a massive fan of the smiths and have been since a early age, i have had many of their vinyls and posters in my room over the years.
    As any smiths fan would know, Morrissey isn't the shyest of characters when it comes to most things.

    Going into this film i expected of course it to be about Steven but also more so to do with his writing and how he kind of came together to form the smiths, unfortunately i felt let down by this piece, it was more so to do with Morrissey's past rather than the smiths which wasn't what i expected.