RSS feed for anne_f_

anne_f_ has logged 622 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Special Agent

Special Agent

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Smash-Up: The Story of a Woman

Smash-Up: The Story of a Woman

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before Christmas

The Night Before Christmas

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Man's Woman

No Man's Woman

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Missing Women

Missing Women

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miami Exposé

Miami Exposé

1956
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mask of Diijon

The Mask of Diijon

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Died Twice

The Man Who Died Twice

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Momma's Man

Momma's Man

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Tailor of Panama

The Tailor of Panama

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Man-Trap

Man-Trap

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Lucky Stiff

The Lucky Stiff

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Judge

The Judge

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Keeper of the Flame

Keeper of the Flame

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Good Year

A Good Year

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Furious 7

Furious 7

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill or Be Killed

Kill or Be Killed

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Allegro

Johnny Allegro

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Father Goose

Father Goose

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Houston Story

The Houston Story

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jail Bait

Jail Bait

1954
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Great Sinner

The Great Sinner

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I'll Cry Tomorrow

I'll Cry Tomorrow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Homicide

Homicide

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Age of Consent

Age of Consent

1969
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ingeborg Holm

Ingeborg Holm

1913
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Danger: Diabolik

Danger: Diabolik

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Finish of Bridget McKeen

The Finish of Bridget McKeen

1901
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Old Mother Riley, MP

Old Mother Riley, MP

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hell Bound

Hell Bound

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry