2015

Per Axel Hagne Per Axel Hagne’s year in review

Per Axel Hagne’s highest rated films

  • The Shining

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • The Raid 2

    ★★★★★

  • The Raid

    ★★★★★

  • Oasis

    ★★★★★

  • Confessions

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • The Big Lebowski

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • Being John Malkovich

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Aliens

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 291 Films watched
  • 24.2 Average per month
  • 5.6 Average per week

Milestones

First Film

Tae Guk Gi: The Brotherhood of War

Mar 4

Most Watched

The Good, The Bad, The Weird

3 times

Star Wars

twice

The World of Kanako

twice

Last Film

Anchorman 2: The Legend Continues

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
156 films
Thriller
81 films
Action
62 films
Comedy
53 films
Crime
52 films
Horror
43 films
Adventure
42 films
Animation
40 films
Sci Fi
38 films
Romance
37 films
USA
179 films
UK
41 films
South Korea
38 films
Japan
29 films
France
21 films
Germany
14 films
Hong Kong
12 films
China
9 films
Italy
8 films
Canada
7 films
English
213 films
Korean
40 films
French
34 films
Japanese
34 films
Spanish
22 films
German
16 films
Italian
13 films
Cantonese
12 films
Chinese
11 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 62

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Per Axel Hagne’s most liked review

Whiplash

★★★★★

Your adrenaline starts to flow
Your blood is rushing
Your hands are bleeding
You make it good, you make it bleed
WHIPLASH!
Andrew Neiman, a freshman at Shaffer Conservatory, is determined to become the perfect jazz drummer. Andrew meets a terrifying instructor at school, his name is Terence Fletcher.
Fletcher runs…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Mannen under trappan
Average weighted rating:

3.2

Films watched in 2015

  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • 13 Assassins
  • Sorum
  • Let the Right One In
  • Carol
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Shining
  • I'm Still Here
  • Blue Velvet
  • Still Alice
  • The Double
  • Star Wars
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Poetry
  • The World of Kanako
  • Salò, or the 120 Days of Sodom
  • Birdman
  • Memories of Murder
  • Breathless
  • The Raid 2
  • The Raid
  • Oasis
  • Requiem for a Dream
  • Bad Guy
  • Confessions
  • Unbowed
  • In Bruges
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Time
  • Oculus
  • Miller's Crossing
  • Castle in the Sky
  • Days of Heaven
  • Confession of Murder
  • Aliens vs Predator: Requiem
  • John Wick
  • Coraline
  • Finding Nemo
  • Gran Torino
  • Magnolia
  • The Others
  • Hard Eight
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • GoodFellas
  • Cure
  • Whiplash
  • Jurassic Park
  • Dark Water
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Big Lebowski
  • Spirited Away
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Evil Dead II
  • The Evil Dead
  • Creep
  • Halloween
  • Spectre
  • The Poughkeepsie Tapes
  • Unfriended
  • The Human Centipede 3 (Final Sequence)
  • Inside Out
  • Jurassic World
  • Crimson Peak
  • Goodnight Mommy
  • Being John Malkovich
  • The Walk
  • The Martian
  • Cry-Baby
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • The Grand Budapest Hotel
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • I Saw the Devil
  • The Good, The Bad, The Weird
  • Joint Security Area
  • That Moment: Magnolia Diary
  • Heartless
  • Everest
  • Sicario
  • The World of Kanako
  • One Perfect Day
  • Pieta
  • Synecdoche, New York
  • Robin Hood: Prince of Thieves
  • Inside Out
  • Aliens
  • The Rocky Horror Picture Show
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Hotel 22
  • Waltz with Bashir
  • The Act of Killing
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • The Girl Next Door
  • Memories of Murder
  • Sinister 2
  • The Beast Within: Making 'Alien'
  • Sea Devil
  • Prometheus
  • The Dark Knight Rises
  • Alien
  • The Pavement
  • Secret Sunshine
  • 28 Days Later
  • Chinatown
  • They Live
  • The Social Network
  • Happy Together
  • Castaway on the Moon
  • Princess Mononoke
  • The Isle
  • Hero
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Don't Look Now
  • There Will Be Blood
  • The Killing
  • Persona
  • Scenes from the Suburbs
  • We Were Once a Fairytale
  • To Die By Your Side
  • Being John Malkovich
  • I'm Here
  • The Last Stand
  • Boogie Nights
  • One Missed Call
  • The Master
  • A Tale of Two Sisters
  • Mannen under trappan
  • Creep
  • Chungking Express
  • Redline
  • Punch-Drunk Love
  • From Paris with Love
  • Southpaw
  • Safe
  • Paper Towns
  • A Bittersweet Life
  • Interstellar
  • John Wick
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Alien Resurrection
  • Redline
  • Magnolia
  • Short Circuit
  • Star Trek Into Darkness
  • Star Trek
  • Nightcrawler
  • Sin City
  • Pulp Fiction
  • Ant-Man
  • The Master
  • Amy
  • Enter the Void
  • Rosemary's Baby
  • Stoker
  • As Tears Go By
  • Howl's Moving Castle
  • Guardians of the Galaxy
  • Whiplash
  • The Chaser
  • Lost Highway
  • In the Mood for Love
  • 2046
  • Days of Being Wild
  • Summer Wars
  • The Elephant Man
  • Dallas Buyers Club
  • Alien
  • Battle Royale
  • Wild at Heart
  • There's Only One Sun
  • The Follow
  • Hotel Chevalier
  • Next Floor
  • The Big Lebowski
  • La Luna
  • Day & Night
  • George & A.J.
  • Dug's Special Mission
  • Partly Cloudy
  • BURN·E
  • Presto
  • Lifted
  • Mater and the Ghostlight
  • One Man Band
  • Jack-Jack Attack
  • Boundin'
  • Mike's New Car
  • For the Birds
  • Geri's Game
  • Tin Toy
  • Red's Dream
  • Luxo Jr.
  • The Adventures of André and Wally B.
  • Magical Mystery Tour
  • Stardust
  • Snowpiercer
  • Slumdog Millionaire
  • Enemy
  • Umshini Wam (Bring Me My Machine Gun)
  • Mulholland Drive

See all 291

Highly rated films Per Axel Hagne missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Room
  • Embrace of the Serpent
  • Bitter Lake

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more