RSS feed for battlebees
  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    Best Star Wars movie to date don't @ me. Haters get lost.

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

    Love me some Star Wars.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    Wild and unnerving all the way through. So good

  • 9

    9

    ★½

    13 year old me nearly walked out of the theatre. So much hype built up for something that made little to no sense and was edgy for edge's sake.

  • Metropolis

    Metropolis

    ★★★★½

    The whole thing is worth it just for that ending.

  • Here Comes Peter Cottontail: The Movie

    Here Comes Peter Cottontail: The Movie

    So this actually comes as a SPECIAL FEATURE on the original Rankin Bass movie DVD nowadays, cause noone wants to sell it probably. The worst remake I've ever seen in animation, voice acting, plot, characters. All of it. THE MUSIC. ITS SO BAD. Hillarious watch with friends and booze.

  • Bands on the Run

    Bands on the Run

    ½

    I own this physically. Dvd and all. Comes with 2 sets of bands with the main characters! This is absolutely my favorite horrible movie of all time. My favorite part is actually in the special features. One of the creators walks you through making a whole ass 3d animated movie in about 7 steps. Worth every second of your time.

  • The Galaxy Invader

    The Galaxy Invader

    ★★★½

    It's so bad. So bad. So great.

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★½

    Halloween favorite.

  • True Romance

    True Romance

    ★★★★★

    So fun all the way through. Cried a lot.

  • The Crow

    The Crow

    ★★½

    People literally died to bring you this movie and it still wasn't worth it.

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    Thrilling the whole way through!