RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 18 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Viridiana

Viridiana

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shock Corridor

Shock Corridor

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry