RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 33 entries for historical films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bloody Sunday

Bloody Sunday

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Missing

Missing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eight Men Out

Eight Men Out

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fyre

Fyre

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Right Stuff

The Right Stuff

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Crucible of Empire: The Spanish-American War

Crucible of Empire: The Spanish-American War

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
22 July

22 July

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ran

Ran

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Operation Finale

Operation Finale

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miracle

Miracle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry