RSS feed for benschmidt

benschmidt has logged 61 entries for romance films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Howards End

Howards End

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ride with the Devil

Ride with the Devil

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Yesterday

Yesterday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Artist

The Artist

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Perfect Date

The Perfect Date

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Proof of Life

Proof of Life

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jerry Maguire

Jerry Maguire

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry