RSS feed for Bill

Bill has written 22 reviews for films during 2014.

  • Mega Python vs. Gatoroid

    Mega Python vs. Gatoroid

    ★★★

    Featuring the epic battle of former pop princesses Debbie Gibson and Tiffany! The swamp will never be the same.

  • Mega Shark vs. Crocosaurus

    Mega Shark vs. Crocosaurus

    ★★½

    More Mega fun from Syfy and the Asylum!

  • Ice Quake

    Ice Quake

    ★★

    For a Syfy disaster movie there is a severe lack of inventive death scenes.

  • The 12 Disasters of Christmas

    The 12 Disasters of Christmas

    ★★½

    Entertaining mash-up of the 12 Days of Christmas, ancient Mayan prophecies and Under the Dome.

  • Snowmageddon

    Snowmageddon

    ★★

    Time for some Christmas disaster movies from Syfy. More cheesy fun. A cursed snow globe brings snowy destruction to a small town.

  • Sheba, Baby

    Sheba, Baby

    ★★★½

    Another great Pam Grier film!

  • Snowbeast

    Snowbeast

    ★★½

    Jaws on a mountain only with Bigfoot instead of a shark. Entertaining. Death by ski pole.

  • Battle of the Damned

    Battle of the Damned

    ★★★½

    Dolph Lungren vs. Zombies! Non-stop zombie action plus zombie killing robots!

  • Blackfish

    Blackfish

    ★★

    Thank you, Blackfish, for ruining my childhood memories of Seaworld.

  • Trailer War

    Trailer War

    ★★★★

    Excellent collection of trailers from all genres.

  • Father's Day

    Father's Day

    ★★★½

    Highly entertaining! I really didn't think i was going to like it as much as I did. If you took every cliche from every exploitation/grindhouse film out there, dumped them into a blender, mixed them up and then threw it up on the screen - this is what you get. It shouldn't work and it shouldn't be as good as it is but it definitely is. Not for the easily offended. If you like Troma you will love this movie.

  • Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    Sasquatch, the Legend of Bigfoot

    ★★½

    I remember there were a couple scenes in this film that gave me nightmares as a kid - not so much anymore... Still it is somewhat entertaining.