RSS feed for Joshua

Joshua has written 34 reviews for films during 2017.

  • After Hours

    After Hours

    ★★★★★

    Another film in the tradition of surreal existential horror. Think Mother!, Synecdoche New York, Camus' The Stranger. The punishment of a man for no reason, for every reason. Ham-fisted at times, but one of the earliest examples of this type of film that i've seen, and I am very impressed.

    (as Patty Hamilton's "Is That All There Is?" plays over the radio)
    "Why are you doing this? Why dance with me, why talk to me?"
    "I just want to live. I just want to live."

  • Thor: Ragnarok

    Thor: Ragnarok

    ★★★★

    The only Marvel film i've ever really enjoyed or would consider buying. Colorful, engaging, pokes fun at itself. Jeff Goldblum is a national comedic treasure.

  • The Piano Teacher

    The Piano Teacher

    ★★★★

    My first Haneke. Devastating psychological exploration of sexual repression and toxic relationships. Starts off believable, but as it progresses the plot begins to become more representational then actually realistic. If anyone can toy with your perceptions and emotions regarding a character, its Haneke. I haven't been emotionally toyed with this much since Mulholland Drive. I hope that Amour and the White Ribbon will yield similar results. Not an enjoyable watch, but a captivating one.

  • Berlin Syndrome

    Berlin Syndrome

    ★★★★

    Elevates itself from the typical kidnap-thiller by actually giving a nuanced presentation of the villain/assailant. This film knows the difference between empathy and understanding of a character, going for the latter mostly.

  • Gone Baby Gone

    Gone Baby Gone

    ★★★★★

    Definitely suffers from the 2000's thriller style: voiceover, flashbacks, and overdramatic score. But its forgiven by very good writing, an awesome performance by Casey Affleck, and a protagonist actually wrestling with difficult moral questions (first time that I've typed that phrase where it felt warranted. Everyone seems to use that for The Dark Knight. Fuck Nolan. The Dark Knight doesn't have anything on this).

  • Tinker Tailor Soldier Spy

    Tinker Tailor Soldier Spy

    ★★★★

    badly needs a rewatch. Could possibly score it higher.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★

    I like the slow pacing and the camerawork, but this whole thing is just morally repugnant. Especially the ending. God... it's not even written that well, and the soundtrack is used so poorly.

  • Cube

    Cube

    ★★★

    Loves to see its characters suffer. A well-made and smart film, but not an enjoyable one.

  • Four Brothers

    Four Brothers

    ★★★★

    So dumb and over the top... so fun.

  • Léon: The Professional

    Léon: The Professional

    ★★★★½

    Watched the extended director's cut instead of the american version... and I was fairly uncomfortable. The mildly pedo-ish vibes, while only hinted at once in the american version, are more prominent here. Still think it's a great film, one of the best and most touching 80's action flicks I've ever seen (a lot of this depends on young Natalie Portman's performance, Jean Reno doesn't use a lot of range here), but for me, the American version is the way to go.

  • mother!

    mother!

    ★★★★½

    Insane, over the top ham-fisted allegory about... I have no fucking clue. The price of creating? How beauty is used against us? Regardless, there is a shit ton of religious symbolism and all of it is so jarring that I can't stop thinking about it. A movie hasn't both made me simultaneously laugh at its over-the-topness and torn me apart in a long time.

    Not perfect by any means, but it's trying to do something that most other movies out there will not even dare to try.

    I just wish I could tell you what it is.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★½

    Visually stunning, but narrative is total schlock. Perhaps it will be better on a rewatch.