RSS feed for Joshua

Joshua has written 10 reviews for films rated ★★ .

  • Velvet Buzzsaw

    Velvet Buzzsaw

    ★★

    eh.

  • Flower

    Flower

    ★★

    Hey how about we switch tones every 20 minutes, and become increasingly unbelievable as the plot moves forward?

  • The Collector

    The Collector

    ★★

    Some creative gore/death sequences but really just meh. It's a saw rip-off with even less story. Not that the Saw films ever cared about story much to begin with.

  • Lethal Weapon 2

    Lethal Weapon 2

    ★★

    Not nearly as fun or intriguing or over the top as the first, most likely due to the lack of Shane Black's writing.

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★

    Two stars for good visuals and Kylo Ren- Rey story. Axing it for the entire finn-rose plot-line which is so so useless.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★

    I like the slow pacing and the camerawork, but this whole thing is just morally repugnant. Especially the ending. God... it's not even written that well, and the soundtrack is used so poorly.

  • Death Note

    Death Note

    ★★

    Producers: How can we turn an internationally respected anime into a shitty, truncated ripoff with an 80's aesthetic thrown in?

    Adam Wingard: I got this.

  • Song to Song

    Song to Song

    ★★

    Ok. Here is some text vomit about this film. I don't have the wherewithal to actually structure this. A part of me doesn't want to waste my time. Please keep in mind, this is coming from someone who loved everything Malick has made thus far, even Knight of Cups, for what it was worth But see, Knight of Cups had structure, and fleshed out it's themes with that structure. This has no structure, and doesn't flesh out anything.

    Normally, Malick…

  • When a Stranger Calls

    When a Stranger Calls

    ★★

    Some well lit sequences, but not much else. Too many moments of tension built for no release. We have no reason to actually care about the main character put in the middle of all this. The villain is never given any apparent rationale or context. I knew it was a B-movie, but man, a good hour of chromatic "oh shit here it comes" violins could have been cut and made the film bearable at least.

  • Avengers: Age of Ultron

    Avengers: Age of Ultron

    ★★

    I really enjoyed the fight sequences in this film, which had some amazing tracking shots. I also enjoyed how they set up Hawkeye to be killed off, only to trick you at the last second. I also enjoyed Paul Bethany stoic performance as Vision, who seemed to be empathetic and omniscient. Despite his character being a bit contrived for the sake of being able to meet the seemingly impossible stakes, he seemed genuine. That is any affection I have for…