RSS feed for Brian

Brian has logged 123 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
Edit this entry  
30
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Edit this entry  
26
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Couples Retreat

Couples Retreat

2009
×
Edit this entry  
22
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
19
Ip Man

Ip Man

2008
×
Edit this entry  
18
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Invitation

The Invitation

2015
×
Edit this entry  
15
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Edit this entry  
11
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
Edit this entry  
10
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
Edit this entry  
08
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Edit this entry  
04
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
Edit this entry  
04
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Place Promised in Our Early Days

The Place Promised in Our Early Days

2004
×
Edit this entry  
14
Voices of a Distant Star

Voices of a Distant Star

2002
×
Edit this entry  
05
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
Edit this entry  
15
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
Edit this entry  
06
The Secret World of Foley

The Secret World of Foley

2014
×
Edit this entry  
03
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Edit this entry  
03
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
Edit this entry  
02
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
Edit this entry  
30
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

1960
×
Edit this entry  
29
Funny People

Funny People

2009
×
Edit this entry  
27
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
Edit this entry  
17
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hollywoodland

Hollywoodland

2006
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
Edit this entry  
21
Toy Story That Time Forgot

Toy Story That Time Forgot

2014
×
Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
Edit this entry