2014

Brian Moreira Brian Moreira’s year in review

Brian’s highest rated films

  • Fury

    ★★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Men, Women & Children

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • 21 Grams

    ★★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Locke

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Ben-Hur

    ★★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 161 Films watched
  • 13.4 Average per month
  • 3.1 Average per week

Milestones

First Film

Casino

Jan 1

Last Film

White Bird in a Blizzard

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
87 films
Thriller
49 films
Action
42 films
Comedy
37 films
Adventure
34 films
Sci Fi
26 films
Crime
25 films
Fantasy
20 films
Mystery
19 films
Animation
18 films
USA
121 films
UK
22 films
Japan
14 films
France
12 films
Germany
9 films
Canada
7 films
Spain
6 films
Australia
5 films
Brazil
4 films
Italy
4 films
English
136 films
Japanese
19 films
French
16 films
Spanish
13 films
German
8 films
Italian
7 films
Korean
4 films
Russian
4 films
Arabic
3 films
Portuguese
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 33 Added 58

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Brian’s most liked review

Her

★★★★★

Everything about this movie is amazing.

I sincerely can't think of what was the last time I felt this shaken and moved for a romance film. I think I have a weak spot when it comes to deal with goodbyes. So, just like it happened with Toy Story 3 (Which…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Dragonball Evolution
Average weighted rating:

0.9

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Mato sem Cachorro
Average weighted rating:

2.6

Films watched in 2014

  • White Bird in a Blizzard
  • Feast
  • Big Hero 6
  • The Interview
  • Foxcatcher
  • Fury
  • The Film Critic
  • Exodus: Gods and Kings
  • Nightcrawler
  • What If
  • Mean Girls
  • This Is Where I Leave You
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Lego Movie
  • John Wick
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Dumb and Dumber To
  • Wish I Was Here
  • Whip It
  • Toy Story of Terror!
  • Interstellar
  • The Babadook
  • The Possession
  • Halloween
  • A Nightmare on Elm Street
  • Deliver Us from Evil
  • Annabelle
  • Men, Women & Children
  • The Kingdom of Dreams and Madness
  • Gone Girl
  • Cruel Intentions
  • Boyhood
  • Frank
  • The Evil Dead
  • A Most Wanted Man
  • Dragonball Evolution
  • School Ties
  • The Italian Job
  • Edge of Tomorrow
  • 22 Jump Street
  • Metropolis
  • Ran
  • Snatch
  • Biutiful
  • Babel
  • 21 Grams
  • I Saw the Devil
  • For a Few Dollars More
  • You're Next
  • Léon: The Professional
  • Good Will Hunting
  • Jersey Boys
  • Planet Terror
  • The Normal Heart
  • Lady in the Water
  • Guardians of the Galaxy
  • Chef
  • Locke
  • The Grand Budapest Hotel
  • Apocalypse Now
  • Muppets Most Wanted
  • Scream
  • Lawrence of Arabia
  • Groundhog Day
  • Ben-Hur
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Citizen Kane
  • Transformers: Age of Extinction
  • Seven Samurai
  • Gattaca
  • Murder by Numbers
  • A Fistful of Dollars
  • Rear Window
  • Snowpiercer
  • Mother
  • Nausicaä of the Valley of the Wind
  • Under the Skin
  • Footloose
  • The Raid 2
  • Neighbors
  • Trainspotting
  • The Breakfast Club
  • Warrior
  • The Secret in Their Eyes
  • How to Train Your Dragon 2
  • Basic Sanitation, The Movie
  • Monty Python and the Holy Grail
  • The Piano
  • X-Men: Days of Future Past
  • It's a Wonderful Life
  • Godzilla
  • Godzilla
  • Confessions
  • Futuro Beach
  • The Past
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • G.I. Joe: Retaliation
  • Chronicle
  • The Amazing Spider-Man 2
  • L.A. Confidential
  • The Graduate
  • Enemy
  • Parker
  • The Cable Guy
  • Superman: Unbound
  • The Wind Rises
  • Ponyo
  • Let the Right One In
  • Horrible Bosses
  • Room 237
  • Rosemary's Baby
  • Mulholland Drive
  • The Mist
  • Vertigo
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Noah
  • Win Win
  • The Raid
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Mato sem Cachorro
  • Mission: Impossible
  • RoboCop
  • Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull
  • 300: Rise of an Empire
  • Unbreakable
  • Mystic River
  • We Need to Talk About Kevin
  • Pompeii
  • 47 Ronin
  • Batman: Under the Red Hood
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • Justice League: War
  • The Muppet Movie
  • From Dusk Till Dawn
  • Walking with Dinosaurs
  • Dogville
  • Frozen
  • Spirited Away
  • Inside Llewyn Davis
  • Howl's Moving Castle
  • Princess Mononoke
  • My Neighbor Totoro
  • Blue Jasmine
  • Captain Phillips
  • Saving Mr. Banks
  • Mary Poppins
  • Her
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Wolf of Wall Street
  • Frances Ha
  • Dallas Buyers Club
  • American Hustle
  • Rush
  • 12 Years a Slave
  • The Bling Ring
  • The Spectacular Now
  • Casino

Highly rated films Brian missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more