2015

Brian Moreira Brian Moreira’s year in review

Brian’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Cowspiracy: The Sustainability Secret

    ★★★★★

  • Frost/Nixon

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Grave of the Fireflies

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Straight Outta Compton

    ★★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • Food, Inc.

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Casino Royale

    ★★★★★

  • Shutter Island

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 146 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

22 Jump Street

Jan 1

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

twice

Star Wars

twice

Jurassic World

twice

Last Film

Rocky

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Action
56 films
Drama
56 films
Adventure
51 films
Sci Fi
42 films
Thriller
39 films
Comedy
37 films
Crime
20 films
Fantasy
17 films
Animation
17 films
Romance
15 films
USA
126 films
UK
18 films
Australia
10 films
Germany
7 films
France
3 films
Japan
3 films
Italy
2 films
Canada
2 films
India
1 film
Ireland
1 film
English
141 films
French
11 films
Spanish
10 films
German
8 films
Japanese
7 films
Chinese
6 films
Russian
5 films
Vietnamese
3 films
Italian
3 films
Arabic
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 70

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Brian’s most liked review

Star Wars: The Force Awakens

★★★★★

I was in a dilema thinking whether I should add the movie on to my Letterboxd diary without a proper review, considering that I do intend to write about it. But since I can't write right now and I want to add this special movie here, I figure I'd write…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Everything Is a Remix
Average weighted rating:

3.7

Films watched in 2015

  • Rocky
  • Six Degrees of Separation
  • Star Wars: The Force Awakens
  • We Were Soldiers
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Black Mass
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • Cowspiracy: The Sustainability Secret
  • Spectre
  • Bridge of Spies
  • Back to the Future Part II
  • Frost/Nixon
  • Pay the Ghost
  • The Battle Over Citizen Kane
  • Little Miss Sunshine
  • Se7en
  • The Emperor's New Groove
  • The End of the Tour
  • The Martian
  • Love & Mercy
  • When Marnie Was There
  • Everest
  • The Lobster
  • Mr. Holmes
  • Grave of the Fireflies
  • Sicario
  • Straight Outta Compton
  • Hotel Transylvania 2
  • Dope
  • The Second Mother
  • Food, Inc.
  • Everything Is a Remix
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Justice League: Throne of Atlantis
  • Batman: Assault on Arkham
  • This Is Where I Leave You
  • While We're Young
  • Goldfinger
  • Serendipity
  • Pocahontas
  • The Rock
  • Casino Royale
  • 3:10 to Yuma
  • Shutter Island
  • No Country for Old Men
  • Fantastic Four
  • Honeymoon
  • Gone Baby Gone
  • The Fault in Our Stars
  • The Death of
  • Pixels
  • The Wolf of Wall Street
  • Iron Man 2
  • Ant-Man
  • The Little Prince
  • Iron Man
  • Me, Myself & Irene
  • Hercules
  • Space Jam
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • The Five-Year Engagement
  • Hitch
  • Mean Girls
  • Mamma Mia!
  • Flashbacks of a Fool
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Strangers on a Train
  • Terminator Genisys
  • Jurassic World
  • Inside Out
  • Lava
  • About Time
  • Jurassic Park
  • Jurassic World
  • Dragon Ball Z: Resurrection 'F'
  • It Follows
  • Ex Machina
  • San Andreas
  • Poltergeist
  • Mad Max: Fury Road
  • Marvel One-Shot: All Hail the King
  • Mad Max: Fury Road
  • Lost River
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Mad Max
  • Star Wars
  • Run All Night
  • Man of Steel
  • Avengers: Age of Ultron
  • Avengers: Age of Ultron
  • Furious 7
  • Cinderella
  • Frozen Fever
  • Inherent Vice
  • Whiplash
  • The Dark Knight Rises
  • The Avengers
  • Power/Rangers
  • Inception
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Kill Bill: Vol. 1
  • Whiplash
  • Suspiria
  • Oculus
  • Lucy
  • The Town
  • The Vow
  • Side by Side
  • The Game
  • Police Story
  • Predestination
  • The Protector
  • The Forbidden Kingdom
  • Birdman
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • Lost Highway
  • Dracula
  • Season's Greetings
  • Trick 'r Treat
  • The Guest
  • Jurassic Park
  • Toy Story 3
  • A Most Violent Year
  • Gone Girl
  • Back to the Future
  • An Extremely Goofy Movie
  • The Theory of Everything
  • Crazy, Stupid, Love.
  • The Imitation Game
  • American Sniper
  • Birdman
  • Penguins of Madagascar
  • When Harry Met Sally...
  • You've Got Mail
  • Playing It Cool
  • Edge of Tomorrow
  • Whiplash
  • Enemy
  • Man of Steel
  • Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer
  • Fantastic Four
  • 22 Jump Street

Highly rated films Brian missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul
  • Bitter Lake
  • Heneral Luna

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more