2016

Brian Moreira Brian Moreira’s year in review

Brian’s highest rated films

  • Arrival

    ★★★★★

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Sanjuro

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★★

  • Captain America: Civil War

    ★★★★★

  • American Beauty

    ★★★★★

  • Zootopia

    ★★★★★

  • Toy Story

    ★★★★★

  • Police Story 2

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 123 Films watched
  • 10.2 Average per month
  • 2.4 Average per week

Milestones

First Film

This Is Where I Leave You

Jan 1

Most Watched

Batman v Superman: Dawn of Justice

3 times

Spider-Man

twice

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Last Film

Spider-Man

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
45 films
Drama
43 films
Adventure
43 films
Thriller
33 films
Comedy
30 films
Sci Fi
25 films
Crime
25 films
Fantasy
23 films
Animation
23 films
Family
20 films
USA
99 films
UK
16 films
Hong Kong
12 films
Japan
7 films
Australia
4 films
Canada
4 films
China
3 films
France
3 films
Taiwan
2 films
Italy
2 films
English
109 films
French
11 films
Cantonese
10 films
Japanese
10 films
Chinese
7 films
Spanish
6 films
German
6 films
Russian
6 films
Swedish
3 films
Hungarian
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 47 Added 78

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Brian’s most liked review

Captain America: Civil War

★★★★★

These are some of my initial thoughts from my first watch of Captain America: Civil War.

This third installment of the Captain America franchise - from an even bigger franchise, which is the MCU - might just be the best one yet. And I mean the best of the Marvel…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Secret World of Foley
Average weighted rating:

3.5

Films watched in 2016

  • Spider-Man
  • Beauty and the Beast
  • Groundhog Day
  • The Neon Demon
  • Hell or High Water
  • Just Go with It
  • Couples Retreat
  • Almost Famous
  • Blade Runner
  • Ip Man
  • A Time to Kill
  • House
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Invitation
  • Lethal Weapon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Bone Tomahawk
  • The Adjustment Bureau
  • Unforgiven
  • The Garden of Words
  • Le Samouraï
  • The Revenant
  • Arrival
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The Place Promised in Our Early Days
  • Voices of a Distant Star
  • Mad Max: Fury Road
  • Sanjuro
  • Doctor Strange
  • Kubo and the Two Strings
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • The Secret World of Foley
  • The Magnificent Seven
  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • The Magnificent Seven
  • Funny People
  • Leaving Las Vegas
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Don't Breathe
  • Star Trek Beyond
  • Supercop
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Lincoln Lawyer
  • Mad Max: Fury Road
  • Crime Story
  • Hollywoodland
  • Blue Velvet
  • Toy Story That Time Forgot
  • Coraline
  • Kung Fury
  • Suicide Squad
  • Suicide Squad
  • Alien³
  • Barbarella
  • Batman: The Killing Joke
  • The Nice Guys
  • Memories of Murder
  • Dragons Forever
  • Finding Dory
  • Piper
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Finding Nemo
  • Pulp Fiction
  • The Conjuring 2
  • The Prestige
  • The Grand Budapest Hotel
  • Kiss Kiss Bang Bang
  • Shaun the Sheep Movie
  • The Good Dinosaur
  • Krampus
  • Butch Cassidy and the Sundance Kid
  • X-Men: Apocalypse
  • The Lion King
  • John Wick
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Captain America: Civil War
  • American Beauty
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Captain America: The First Avenger
  • Batman & Mr. Freeze: SubZero
  • Batman: Mask of the Phantasm
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Zootopia
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Toy Story
  • Police Story 2
  • Operation Condor
  • Monsters University
  • Shinjuku Incident
  • The Witch
  • Paprika
  • New Police Story
  • Ghost in the Shell
  • Saving Private Ryan
  • Room
  • Armour of God
  • Deadpool
  • Creed
  • Spotlight
  • Amy
  • Raging Bull
  • The Revenant
  • Dredd
  • Spider-Man 3
  • Spider-Man 2
  • Spider-Man
  • The Social Network
  • The Peanuts Movie
  • Dark Shadows
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • The Big Short
  • Avatar
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Kingsman: The Secret Service
  • Crimson Peak
  • An Honest Liar
  • The Gift
  • The Hateful Eight
  • The Switch
  • Fun with Dick and Jane
  • Inside Out
  • This Is Where I Leave You

Highly rated films Brian missed

  • Black Mirror: San Junipero
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • Martírio
  • I Am Not Your Negro
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more