RSS feed for Chrisowski
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Home

Home

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
I Give It a Year

I Give It a Year

2013
×
Read the review Edit this entry  
14
Wild

Wild

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Curious George

Curious George

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Noah

Noah

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Stir Crazy

Stir Crazy

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Penguins of Madagascar

Penguins of Madagascar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battery

The Battery

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Dom Hemingway

Dom Hemingway

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
The Guest

The Guest

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
War Horse

War Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Vanishing on 7th Street

Vanishing on 7th Street

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
To the Wonder

To the Wonder

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shine

Shine

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spike Island

Spike Island

2012
×
Read the review Edit this entry  
11
The Gatekeepers

The Gatekeepers

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last King of Scotland

The Last King of Scotland

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Angel-A

Angel-A

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Locke

Locke

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
What We Did on Our Holiday

What We Did on Our Holiday

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Toy Soldiers

Toy Soldiers

1991
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Shirley Valentine

Shirley Valentine

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry