2014

Christian Siegel Christian Siegel’s year in review

Christian’s highest rated films

  • In Search of a Midnight Kiss

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★★★★

  • Star Trek II: The Wrath of Khan

    ★★★★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★★½

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★½

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★½

  • Birdman

    ★★★★½

  • Sorrow and Joy

    ★★★★½

  • Calvary

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 268 Films watched
  • 22.3 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

In Search of a Midnight Kiss

Jan 1

Most Watched

In Search of a Midnight Kiss

twice

Captain America: The Winter Soldier

twice

Under the Skin

twice

Last Film

Taken 2

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
111 films
Thriller
103 films
Action
83 films
Horror
65 films
Sci Fi
61 films
Comedy
60 films
Adventure
51 films
Crime
36 films
Fantasy
26 films
Mystery
24 films
USA
179 films
France
33 films
UK
22 films
Japan
20 films
Australia
12 films
Canada
12 films
Germany
11 films
Austria
8 films
Italy
7 films
Spain
7 films
English
221 films
French
28 films
Japanese
26 films
German
26 films
Spanish
23 films
Italian
8 films
Russian
7 films
Chinese
7 films
Arabic
7 films
Cantonese
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Christian’s most liked review

Suspiria

★★★★½

I’m happy to report that I right from the start, I fell in love with “Suspiria”. Now I get that this is a movie that, strangely enough, is not universally praised, but it was just right down my alley. Right from the start, this feels like a weird, surreal and…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Scary Movie 5
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Die Gstettensaga: The Rise of Echsenfriedl
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2014

  • Taken 2
  • In Search of a Midnight Kiss
  • The Fault in Our Stars
  • The Book Thief
  • Saving Mr. Banks
  • Tracks
  • Breathe In
  • [REC]⁴ Apocalypse
  • In Fear
  • Young Ones
  • The Rover
  • Walk of Shame
  • Blended
  • Tammy
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Homefront
  • 47 Ronin
  • Transformers: Age of Extinction
  • Escape Plan
  • Transcendence
  • A Million Ways to Die in the West
  • 22 Jump Street
  • Winter's Tale
  • Jack Ryan: Shadow Recruit
  • Non-Stop
  • Divergent
  • Noah
  • Maleficent
  • How to Train Your Dragon 2
  • Begin Again
  • The Canyons
  • Enemy
  • The Purge: Anarchy
  • Neighbors
  • Kite
  • The Lego Movie
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Christmas with the Kranks
  • Die Hard
  • Tusk
  • Stargate
  • Slipstream
  • Need for Speed
  • Trading Places
  • Scrooged
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • Battlestar Galactica
  • Riddick
  • The Machine
  • The Signal
  • The Chronicles of Riddick
  • Pitch Black
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug
  • Memory Lane
  • The Grand Budapest Hotel
  • Magic Magic
  • Snowpiercer
  • Space Station 76
  • Timecop
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • Interstellar
  • Flash Gordon
  • Dreamship Surprise - Period 1
  • Batman
  • Contact
  • Force Majeure
  • Time Lapse
  • Jauja
  • Birdman
  • Whiplash
  • Olive Kitteridge
  • Listen Up Philip
  • The Blue Room
  • We Come as Friends
  • Foxcatcher
  • Captain America: The Winter Soldier
  • 52 Tuesdays
  • Heaven Knows What
  • Sorrow and Joy
  • Magic in the Moonlight
  • Love at First Fight
  • Not My Type
  • Happy Christmas
  • The Terror Live
  • Macondo
  • Frank
  • If You Don't, I Will
  • Calvary
  • Over Your Dead Body
  • Two Days, One Night
  • Buzzard
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Love Is Strange
  • Bird People
  • Tales
  • To Kill a Man
  • Clouds of Sils Maria
  • Sand Dollars
  • Girlhood
  • Timbuktu
  • Amour Fou
  • The Equalizer
  • Saw: The Final Chapter
  • Saw VI
  • Saw V
  • Saw IV
  • Dawn of the Dead
  • Hour of the Wolf
  • Gone Girl
  • Under the Skin
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Saw III
  • Saw II
  • The Shining
  • Saw
  • 13 Sins
  • Once Upon a Time in the West
  • Wolf Creek 2
  • ABCs of Death 2
  • These Final Hours
  • The Dance of Reality
  • Escape from Tomorrow
  • WolfCop
  • Late Phases
  • It Follows
  • Jamie Marks Is Dead
  • The Midnight After
  • Stage Fright
  • Burying the Ex
  • Killers
  • Alléluia
  • Among the Living
  • Inside
  • Honeymoon
  • Starry Eyes
  • The Canal
  • The Babadook
  • Oculus
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Garden of Words
  • The Toxic Avenger
  • Afflicted
  • What We Do in the Shadows
  • Goodnight Mommy
  • Die Gstettensaga: The Rise of Echsenfriedl
  • Patema Inverted
  • R100
  • Housebound
  • Suburban Gothic
  • Knights of Badassdom
  • In the Basement
  • See No Evil
  • Wolf Creek
  • The ABCs of Death
  • A Chinese Ghost Story
  • God Told Me To
  • Near Dark
  • Deep Red
  • Halloween
  • Suspiria
  • Night of the Living Dead
  • Guardians of the Galaxy
  • The Expendables 3
  • Total Recall
  • The Expendables 2
  • Kick-Ass 2
  • Sharknado 2: The Second One
  • Colombiana
  • Into the Storm
  • Lucy
  • Life Eternal
  • The Expendables 3
  • Sanjuro
  • Ender's Game
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • Battle for the Planet of the Apes
  • Rise of the Planet of the Apes
  • Yojimbo
  • Throne of Blood
  • The Lower Depths
  • Seven Samurai
  • Chinese Zodiac
  • How I Live Now
  • Machete Kills
  • Grand Piano
  • I, Frankenstein
  • Oldboy
  • The Body
  • Ikiru
  • Rashomon
  • Drunken Angel
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Warriors
  • Jaws
  • Boyhood
  • Star Wars: The Clone Wars
  • Edge of Tomorrow
  • Godzilla
  • Godzilla: Final Wars
  • Godzilla
  • 3 Days to Kill
  • Godzilla Raids Again
  • Godzilla
  • Dead Snow 2: Red vs. Dead

See all 268

Highly rated films Christian missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more