2015

Christian Siegel Christian Siegel’s year in review

Christian’s highest rated films

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Spaceballs

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Terminator 2: Judgment Day

    ★★★★★

  • The Terminator

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Star Trek: The Motion Picture

    ★★★★★

  • Never Let Me Go

    ★★★★★

  • Black Swan

    ★★★★★

  • Collateral

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 255 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

The Zero Theorem

Jan 1

Most Watched

Return of the Jedi

twice

The Empire Strikes Back

twice

Star Wars

twice

Last Film

Vacation

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Thriller
95 films
Drama
86 films
Action
75 films
Sci Fi
66 films
Horror
64 films
Adventure
57 films
Comedy
53 films
Crime
33 films
Romance
24 films
Fantasy
22 films
USA
186 films
UK
40 films
France
15 films
Germany
15 films
Australia
11 films
Canada
10 films
Austria
7 films
China
6 films
Spain
6 films
Mexico
5 films
English
225 films
German
22 films
Spanish
19 films
French
15 films
Italian
11 films
Russian
10 films
Turkish
7 films
Japanese
6 films
Chinese
4 films
Korean
3 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Christian’s most liked review

Whiplash

★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Of all the screenings that I went to at last years Viennale, “Whiplash” by far got the most cheers and applause. The audience seemed to be in a real frenzy afterwards. Me? I’m afraid I wasn’t quite as taken by it as many others were. It’s a good movie, but…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

The Empire Strikes Back
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Starving Games
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Unearthing

Films watched in 2015

  • Vacation
  • Paul Blart: Mall Cop 2
  • Get Hard
  • Fifty Shades of Grey
  • Insurgent
  • Victoria
  • The Revenant
  • Mr. Holmes
  • Wild Card
  • Borgman
  • Aloha
  • Cake
  • Focus
  • Inherent Vice
  • Horns
  • White Bird in a Blizzard
  • Far from the Madding Crowd
  • Vice
  • Mortdecai
  • Cinderella
  • Tomorrowland
  • The Water Diviner
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Die Hard
  • Bad Santa
  • Spaceballs
  • Krampus
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • Bridge of Spies
  • They Live
  • X-Men: Days of Future Past
  • Lifeforce
  • Futureworld
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Runaway
  • Minority Report
  • Waterworld
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • The Lazarus Effect
  • Calculator
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • Battle Beyond the Stars
  • Coherence
  • 95ers: Time Runners
  • Spectre
  • Skyfall
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • Anomalisa
  • Valley of Love
  • Tropical Carmine
  • The Diary of a Teenage Girl
  • 99 Homes
  • Right Now, Wrong Then
  • The Assassin
  • Frenzy
  • Mistress America
  • The End of the Tour
  • Irrational Man
  • One of Us
  • The Devil's Candy
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Results
  • Halloween: The Curse of Michael Myers
  • A Most Violent Year
  • My Golden Days
  • Tangerine
  • Francofonia
  • The Lobster
  • Lampedusa in Winter
  • Fatima
  • Spotlight
  • Queen of Earth
  • Welcome to Leith
  • Poltergeist
  • Carol
  • The Strange Vice of Mrs Wardh
  • Anywhere Else
  • Female Pervert
  • Friday the 13th: The Final Chapter
  • Poltergeist III
  • The Martian
  • Crimson Peak
  • The November Man
  • Dracula Has Risen from the Grave
  • Friday the 13th Part III
  • Poltergeist II: The Other Side
  • Dracula: Prince of Darkness
  • Everest
  • Friday the 13th Part 2
  • Poltergeist
  • Wild Tales
  • The Visit
  • Into the Woods
  • Seventh Son
  • The Boy Next Door
  • Ouija
  • Dracula
  • Friday the 13th
  • Clown
  • Wild
  • Stung
  • The Pack
  • Yakuza Apocalypse
  • The Final Girls
  • Baskın
  • Tales of Halloween
  • Hellions
  • Before I Go to Sleep
  • Candyman
  • Frankenstein
  • Scherzo Diabolico
  • Office
  • Tokyo Tribe
  • Love & Peace
  • Turbo Kid
  • Knock Knock
  • Fires on the Plain
  • Emelie
  • The Hallow
  • Nasty Baby
  • I Stay with You
  • Excess Flesh
  • Body
  • The Taking of Tiger Mountain
  • Nina Forever
  • Some Kind of Hate
  • Cooties
  • Uncle Kent 2
  • Masters of the Universe
  • Deathgasm
  • We Are Still Here
  • Pod
  • The Invitation
  • Bloody Knuckles
  • Bunny the Killer Thing
  • Scream 4
  • Scream 3
  • Extraterrestrial
  • Monsters: Dark Continent
  • Southpaw
  • Scream 2
  • Scream
  • Maggie
  • Fantastic Four
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Life Eternal
  • She's Funny That Way
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Bone Man
  • Back to the Future Part III
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • San Andreas
  • Slow West
  • Dead Fish
  • Sharknado 3: Oh Hell No!
  • Automata
  • Project Almanac
  • Chappie
  • Ant-Man
  • Silentium
  • Learning to Drive
  • Terminator Genisys
  • Come, Sweet Death
  • Jaws
  • Hogfather
  • Terminator Genisys
  • Terminator Salvation
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Terminator 2: Judgment Day
  • The Terminator
  • The Sky Has Fallen
  • Throwback
  • Hercules
  • Jurassic World
  • Bolero
  • Mako: The Jaws of Death
  • The Expendables 3
  • Rappin'
  • Manos: The Hands of Fate
  • The Unearthing
  • Safety Not Guaranteed
  • I Spit on Your Grave 2
  • I Spit on Your Grave
  • I Spit on Your Grave
  • Mad Max: Fury Road
  • Spring
  • Cub
  • Marshland
  • The Dead Lands
  • Wyrmwood: Road of the Dead
  • The Guest
  • Lost River
  • The Man in the Orange Jacket
  • German Angst
  • Everlasting Love
  • Avengers: Age of Ultron
  • Blade Runner

See all 255

Highly rated films Christian missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Son of Saul

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more