2016

Christian Siegel Christian Siegel’s year in review

Christian’s highest rated films

  • Stardust

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★★

  • National Lampoon's Christmas Vacation

    ★★★★★

  • Die Hard

    ★★★★★

  • Spartacus

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Full Metal Jacket

    ★★★★★

  • Lolita

    ★★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Dark City

    ★★★★★

  • V for Vendetta

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 353 Films watched
  • 29.4 Average per month
  • 6.8 Average per week

Milestones

First Film

While We're Young

Jan 1

Most Watched

Arrival

twice

Batman v Superman: Dawn of Justice

twice

Room

twice

Last Film

Stardust

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
165 films
Thriller
135 films
Horror
92 films
Sci Fi
80 films
Comedy
75 films
Action
69 films
Adventure
56 films
Mystery
47 films
Romance
45 films
Crime
38 films
USA
244 films
UK
68 films
France
43 films
Germany
24 films
Belgium
16 films
Canada
14 films
Austria
12 films
Japan
11 films
Spain
7 films
South Korea
7 films
English
301 films
French
39 films
German
37 films
Spanish
17 films
Italian
15 films
Japanese
10 films
Korean
8 films
Russian
8 films
Arabic
6 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Christian’s most liked review

Mr. Holmes

★★★★

As a huge fan of Sherlock Holmes, I was very much looking forward to this movie. Unfortunately, over here in Austria, they had us wait quite a while until they finally released it to the cinemas – but at least, from my point of view, it was worth the wait.…

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

2001: A Space Odyssey
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Human Centipede 3 (Final Sequence)
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Ornament and Crime

Films watched in 2016

  • Stardust
  • The Five-Year Engagement
  • Waitress
  • Pride and Prejudice and Zombies
  • Criminal
  • Legend
  • Nocturnal Animals
  • A Single Man
  • Filth
  • Saved!
  • Life Eternal
  • Office Christmas Party
  • Love Me If You Dare
  • MirrorMask
  • Allegiant
  • Gods of Egypt
  • Dune
  • It's All About Love
  • Battle Beyond the Stars
  • Incendies
  • The Black Hole
  • Barton Fink
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Toni Erdmann
  • Anomalisa
  • High Fidelity
  • Tangerine
  • Inside Out
  • Frozen
  • National Lampoon's Christmas Vacation
  • Die Hard
  • Outland
  • Another Earth
  • Kajaki
  • Point Break
  • The Lady in the Van
  • The Double
  • Lavalantula
  • The Dark Side of the Moon
  • Suffragette
  • The Humbling
  • Orphan
  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Last Family
  • Spartacus
  • Mimosas
  • Silent Night, Deadly Night
  • Black Christmas
  • Star Trek Beyond
  • Remainder
  • Sully
  • Baden Baden
  • The Ornithologist
  • The Apple of My Eye
  • Planet of the Apes
  • Solarbabies
  • Invaders from Mars
  • Invaders from Mars
  • Arrival
  • Desierto
  • THX 1138
  • Body Bags
  • Jungle Book
  • Z for Zachariah
  • The Survivalist
  • Counter Clockwise
  • The Dark Side of The Moon
  • Deepwater Horizon
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • Café Society
  • Synchronicity
  • Starship Rising
  • Logan's Run
  • Center of My World
  • Eye in the Sky
  • Solace
  • London Has Fallen
  • Let Us Prey
  • Joy Ride 3
  • A Tale of Love and Darkness
  • Friend Request
  • Joy Ride 2: Dead Ahead
  • Doctor Strange
  • Joy Ride
  • Bound to Vengeance
  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
  • Inferno
  • Ender's Game
  • Eyes of a Stranger
  • The Last Starfighter
  • Deadly Friend
  • La La Land
  • Tomcat
  • Graduation
  • Dark Diamond
  • In Bed with Victoria
  • Wet Woman in the Wind
  • Cinema Futures
  • Creature Designers: The Frankenstein Complex
  • Certain Women
  • Neruda
  • Personal Shopper
  • Planetarium
  • Halloween H20: 20 Years Later
  • The Unknown Girl
  • I, Daniel Blake
  • Vampires
  • Truth or Dare
  • Exorcist: The Beginning
  • Under the Shadow
  • Nocturama
  • Raman Raghav 2.0
  • Elle
  • Things to Come
  • Yourself and Yours
  • The End
  • The Wailing
  • Paterson
  • Sharknado 4: The 4th Awakens
  • Operation Avalanche
  • A Quiet Passion
  • Love & Friendship
  • The Salesman
  • Ornament and Crime
  • Dark Night
  • De Palma
  • Arrival
  • Aquarius
  • Hidden Reserves
  • Alone
  • Manchester by the Sea
  • Dominion: Prequel to the Exorcist
  • A.I. Artificial Intelligence
  • Kingdom of the Spiders
  • 2001: A Space Odyssey
  • A Clockwork Orange
  • Full Metal Jacket
  • Paths of Glory
  • Lolita
  • Killer's Kiss
  • Eyes Wide Shut
  • The Killing
  • Renaissance
  • The Faculty
  • A Scanner Darkly
  • Matinee
  • The Congress
  • Barry Lyndon
  • The Priests
  • The Shining
  • Village of the Damned
  • They Call Me Jeeg
  • Abattoir
  • Are We Not Cats
  • Swiss Army Man
  • Yoga Hosers
  • The Love Witch
  • The Red Turtle
  • Don't Kill It
  • The Greasy Strangler
  • The Girl with All the Gifts
  • Deep in the Wood
  • The Cleanse
  • In a Valley of Violence
  • She's Allergic to Cats
  • Carnage Park
  • Trash Fire
  • The Inerasable
  • The Killing of America
  • The Transfiguration
  • I Am Not a Serial Killer
  • Creepy
  • Belladonna of Sadness
  • Sadako vs. Kayako
  • Spring Break Zombie Massacre
  • Ballad in Blood
  • The Handmaiden
  • The Mermaid
  • HK: Hentai Kamen - Abnormal Crisis
  • Headshot
  • Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made
  • Raiders of the Lost Ark - The Adaptation
  • Raiders of the Lost Ark
  • Hangman
  • Train to Busan
  • Seoul Station
  • Attack of the Lederhosen Zombies
  • Youth
  • The Peanuts Movie
  • Jane Got a Gun
  • Pan
  • Safari
  • Darling
  • Exorcist II: The Heretic
  • HK: Forbidden Super Hero
  • For the Love of Spock
  • Captain Fantastic
  • The Shallows
  • The Mechanic
  • Hitman: Agent 47
  • Black Mass
  • Suicide Squad
  • The Devil's Rejects

See all 353

Highly rated films Christian missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine
  • A Silent Voice

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more