RSS feed for cσυятηεү яεηεε ツ
  • Beneath The Leaves

    Beneath The Leaves

    ★★½

    Eh.

  • Mercy Black

    Mercy Black

    ★★★

    Do you know Mercy?
    Do you know her name?
    She'll take away your hurt,
    If you promise her your pain.

  • Girls with Balls

    Girls with Balls

    ★★½

    The songs between scenes are... "special

  • Shivers

    Shivers

    ★★

    Umm..

  • Mother

    Mother

    ★★★★

    Film Club #3

    I feel like I can relate to Mother on many levels. Being a mother myself, i know how it is to have undeniable love for your child. Feeling the need to protect them which ever way you can, the constant worry that something will happen to them is unbearable at times. I can see why she wanted to prove her son was innocent so badly, I would do the exact same.

    All the times she was showing her pain and breaking down it made my heart hurt for her.

    This film was very sad, enjoyable, and very relatable. Great choice.

  • Patrick

    Patrick

    Pugs are the cutest!!

  • Pihu

    Pihu

    ★★★½

    Awww.

  • Monster Dog

    Monster Dog

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Shoot yourself...

  • A Cure for Wellness

    A Cure for Wellness

    ★★★★

    That was different.

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

    Film #2

  • Under the Skin

    Under the Skin

    ★★

    Film #1:

    Watched a little late, but better late than never.

    Not sure how I feel about it. I need to think for awhile.

  • The Intruder

    The Intruder

    ★★★★

    This film has some strange lines.

    "This house looks good on you."
    "Shut your magical lips."

    😐😀🖒