RSS feed for Cr33p
  • Harley Davidson and the Marlboro Man

    Harley Davidson and the Marlboro Man

    ★★★

    Mickey Rourke then vs. now looks like a whole different person.

  • Bird Box

    Bird Box

    ★★★½

    “ I’m telling you guys check this movie out. Just open your eyes and see this, just once. It’s the most beautiful thing ever, come on, open your eyes. See this movie!”

    The movie was actually good.

  • The End of the Tour

    The End of the Tour

    ★★★★

    Dialogue was very intellectual, combined with authentic humor and interesting conversations. A24 is in its own lane of producing movies. This is a new favorite of mine. Can’t wait to rewatch it.

  • Eighth Grade

    Eighth Grade

    ★★★★½

    Very great job relating with audiences. Stellar performances all around. New Boyhood? I think not. Although this movie was really fucking good!

  • Solitary State

    Solitary State

    ★★★★★

    Drop a Like if I should do a video discussing how we made this and a review of the short!👍🏻👎🏻!!!!!!💔🙏🏻

  • Be Here Now

    Be Here Now

    ★★★★

    Be Here Now

  • Escape Plan 2: Hades

    Escape Plan 2: Hades

    ★★½

    Well, hmm. Ok, so this movie is a guilty pleasure. I could spend an hour writing about everything this movie did wrong, but instead I’ll tell you why I rated it what I did.

    The characters held this thing together, no matter how ridiculous this movie became, you could always count on Stallone or 50 Cent to keep you watching. I enjoyed the story, and I really liked the way it played out. It was short and I could definitely watch this again in the future.

  • American Pie

    American Pie

    ★★★★★

    Now summer is officially here

    Watched with: Nolen

  • Incredibles 2

    Incredibles 2

    ★★★★

    Really solid sequel. It did a great job continuing where the first one left off. It didn’t rely on the first movie to make this one good!

  • Antz

    Antz

    ★★★

    Who knew a movie about ants could be so deep and foreshadowing. Its philosophical, and for sure a lot smarter than most children movies.

  • The Return of Swamp Thing

    The Return of Swamp Thing

    ★★

    Everytime Swamp Thing appears on the screen, an 80’s superhero theme plays.....thats all that needs to be said.

  • Scalpel

    Scalpel

    ★★★

    Very eerie and unsettling. Does get a bit slow, but the characters always seem to keep this movie from falling apart! Amazing Blu-Ray transfer by Arrow Video!