RSS feed for Angus

Angus has rated 121 crime films.

  • An Evening with Beverly Luff Linn

    ★★

  • Jackie Brown

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • Kill Bill: The Whole Bloody Affair

    ★★★½

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Once Upon a Time in Hollywood

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • The Raid

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★½

  • T2 Trainspotting

    ★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★★

  • Batman: The Killing Joke

    ★★

  • Spectre

    ★★½