RSS feed for Dan

Dan has logged 79 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Giant Mechanical Man

The Giant Mechanical Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dark City

Dark City

1998
×
★★★
Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Reader

The Reader

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frank

Frank

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Horse

The Dark Horse

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

Pulp: a Film About Life, Death & Supermarkets

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Particle Fever

Particle Fever

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
Read the review Edit this entry  
07
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jimi: All Is by My Side

Jimi: All Is by My Side

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Art and Craft

Art and Craft

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still Life

Still Life

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sol LeWitt

Sol LeWitt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Madagascar: Escape 2 Africa

Madagascar: Escape 2 Africa

2008
×
★★
Edit this entry  
26
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Design Is One

Design Is One

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
20 Feet from Stardom

20 Feet from Stardom

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry