RSS feed for Dan

Dan has logged 49 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★
Edit this entry  
04
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
99 Homes

99 Homes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
808

808

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Taxi

Taxi

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Price of Peace

The Price of Peace

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spring

Spring

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
54

54

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Banksy Does New York

Banksy Does New York

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wrinkles

Wrinkles

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Still the Enemy Within

Still the Enemy Within

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Umrika

Umrika

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Act of Kindness

Act of Kindness

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Minions

Minions

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Pride

Pride

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
A.C.O.D.

A.C.O.D.

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Two Faces of January

The Two Faces of January

2014
×
★★
Edit this entry  
01
Birdman

Birdman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trip to Italy

The Trip to Italy

2014
×
★★
Edit this entry  
14
The Drop

The Drop

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kill the Messenger

Kill the Messenger

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry