RSS feed for Dan

Dan has logged 102 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
28
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
24
American Assassin

American Assassin

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
13
American Made

American Made

2017
×
★★★½
Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★½
Edit this entry  
03
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Message from the King

Message from the King

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Closed Circuit

Closed Circuit

2013
×
★★½
Edit this entry  
11
13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
American Heist

American Heist

2014
×
★½
Edit this entry  
06
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★
Edit this entry  
29
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Nobody Speak: Trials of the Free Press

Nobody Speak: Trials of the Free Press

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
Imperial Dreams

Imperial Dreams

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hatton Garden Job

The Hatton Garden Job

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Focus

Focus

2015
×
★★½
Edit this entry  
27
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spooks: The Greater Good

Spooks: The Greater Good

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Waru

Waru

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Human Traces

Human Traces

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Swagger of Thieves

Swagger of Thieves

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Una

Una

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Final Portrait

Final Portrait

2017
×
★★★½
Edit this entry  
04
Marjorie Prime

Marjorie Prime

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Wind River

Wind River

2017
×
★★★★½
Edit this entry