2017

Devin Negrete Devin Negrete’s year in review

Devin’s highest rated films

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • We Make Couples

    ★★★★★

  • Julien Donkey-Boy

    ★★★★★

  • La Ciénaga

    ★★★★★

  • M

    ★★★★★

  • That Moment: Magnolia Diary

    ★★★★★

  • Silent Voices

    ★★★★★

  • Voice Male

    ★★★★★

  • City Girl

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★★

  • Gothic King Cobra

    ★★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★★

  • American Honey

    ★★★★★

  • A Midwestern Lake

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 839 Films watched
  • 69.9 Average per month
  • 16.1 Average per week

Milestones

First Film

Fear and Desire

Jan 1

Most Watched

Song to Song

5 times

We Make Couples

4 times

The Graduate

4 times

Last Film

Too Early/Too Late

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
503 films
Comedy
133 films
Documentary
119 films
Romance
102 films
Thriller
93 films
Crime
61 films
Fantasy
59 films
Horror
59 films
Action
52 films
Mystery
51 films
USA
371 films
France
184 films
UK
79 films
Germany
65 films
Italy
40 films
Canada
32 films
Japan
30 films
Poland
15 films
Netherlands
14 films
Belgium
13 films
English
570 films
French
157 films
German
67 films
Spanish
47 films
Italian
41 films
Japanese
29 films
Chinese
24 films
Russian
17 films
Korean
15 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 25 Added 5

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Devin’s most liked review

Devin’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Boo! A Madea Halloween
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Irresistible

Films watched in 2017

  • Too Early/Too Late
  • Hunter
  • Regarding the Case of Joan of Arc
  • Radiances IV
  • Machine for Living - Créteil
  • Semi-Auto Colours
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Bone Tomahawk
  • The Naked Island
  • Beeswax
  • Breakfast (Table-Top Dolly)
  • One Second in Montreal
  • Wavelength
  • X-Men: Days of Future Past
  • Blade Runner 2049
  • The Disaster Artist
  • Lady Bird
  • Downsizing
  • Beetlejuice
  • Alphaville
  • Cemetery of Splendour
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Last Flag Flying
  • I, Tonya
  • Battle of the Sexes
  • Justice League
  • Bright
  • Gabi on the Roof in July
  • Call Me by Your Name
  • Rat Film
  • Call Me by Your Name
  • That Most Important Thing: Love
  • The Other Side of the Wind
  • The Other Side of the Wind
  • Chronicle of Anna Magdalena Bach
  • I Know Where I'm Going
  • L'ange
  • Mulberry St.
  • First Name: Carmen
  • The Moon
  • Wall
  • Ghost
  • Beuys
  • Alaska
  • Solar Breath
  • La Région Centrale
  • Viva Riva!
  • Fort Tilden
  • Mercuriales
  • Imperfect Three-Image Films
  • WTC Haikus
  • The Untamed
  • I Am Chris Farley
  • Tharlo
  • Horizontal Boundaries
  • 7362
  • I Love You, Daddy
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Square
  • I, Tonya
  • We Make Couples
  • 24 Frames
  • Song to Song
  • Fourfilm
  • Blow-Up
  • Tennessee Devil Redux
  • Semiotics of the Kitchen
  • Dunkirk
  • Roman J. Israel, Esq.
  • Big Daddy
  • Zorns Lemma
  • Under the Sun
  • The Offseason: Kevin Durant
  • Our Trip to Africa
  • Pause!
  • The Young and the Damned
  • The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger
  • Julien Donkey-Boy
  • Snowballs
  • Good Morning, Mr. Orwell
  • ?O, Zoo! (The Making of a Fiction Film)
  • Letter in Motion to Gilles Jacob and Thierry Fremaux
  • In the Darkness of Time
  • La Ciénaga
  • Hot Thrills and Warm Chills
  • Lucky
  • War Dogs
  • Woodshock
  • My Childhood
  • Fruit of Paradise
  • Tony Takitani
  • A Visual Diary
  • The Wind
  • L'Avventura
  • Love in the City
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Kids
  • Coal Money
  • Ratcatcher
  • A German Youth
  • T-Men
  • The Long Day Closes
  • A Song of Love
  • Danses espagnoles
  • The Abyss
  • Celles qui s'en font
  • Étude cinégraphique sur une arabesque
  • Ménilmontant
  • Return to Reason
  • M
  • At 3:25
  • The Smiling Madame Beudet
  • The Asphalt Jungle
  • The Big Sleep
  • What Time Is It There?
  • Laura
  • Safe
  • 8½
  • Turkish Delight
  • Black Girl
  • Patti Cake$
  • Açúcar
  • The Starry Sky Above Me
  • The Wagoner
  • Afrique sur Seine
  • Parallel
  • Disoriented Source of Light
  • Coldwater
  • Britannia Hospital
  • Letter Never Sent
  • Good Time
  • The Frame in the Dark
  • Mountains May Depart
  • Rabid
  • Columbus
  • To the Wonder
  • Good Time
  • On the Barricade
  • That Fatal Sneeze
  • Tunneling the English Channel
  • Ben Hur
  • Hunger
  • Good Time
  • Trouble Every Day
  • A Touch of Sin
  • Funny Games
  • Benny's Video
  • Code Unknown
  • The Merchant of Four Seasons
  • The Exterminating Angel
  • Ingrid Goes West
  • That Moment: Magnolia Diary
  • Retaliation
  • Carol
  • Taipei Story
  • Conscious Decisions
  • Image in-but-not-of Itself (cum ipsa absentia)
  • Silent Voices
  • Inside McGill Inside my Head
  • Hypnagogia
  • Taipei Story
  • Paterson
  • Taipei Story
  • John Wick: Chapter 2
  • The Thin Red Line
  • Inherent Vice
  • PLEH
  • You Only Live Once
  • In the Heat of the Night
  • Omar
  • Lonesome
  • Adam's Rib
  • In Another Country
  • Get Out
  • Voice Male
  • Memories Lost and Found
  • Flux
  • City Girl
  • The Great Wall
  • Snow on tha Bluff
  • Inner Ear Insect
  • The Tree of Life
  • Others Will Follow
  • Pandora's Box
  • Satan Said Dance
  • Killing Jesus
  • Tricked
  • Downriver
  • Joan of Arc
  • What Price Hollywood?
  • 42nd Street
  • The Day After
  • American Pie
  • Brawl in Cell Block 99
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • His First Cigar
  • Scullion's Dream
  • The Charge of the Light Brigade
  • Cupid’s Pranks
  • The Magic Hoop
  • In the Barber Shop
  • Japanese Butterflies

See all 839

Highly rated films Devin missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Saturation
  • LA 92
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more