2019

Devin Negrete Devin Negrete’s year to date

Devin’s highest rated films

  • The Beatles: Let It Be

    ★★★★★

  • I'm Still Here

    ★★★★★

  • Buffalo '66

    ★★★★★

  • You Were Never Really Here

    ★★★★★

  • The Pleasure of Being Robbed

    ★★★★★

  • Heaven Knows What

    ★★★★★

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

    ★★★★★

  • Umbra

    ★★★★★

  • Funny People

    ★★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Nowhere, Nobody

    ★★★★★

  • Gothic King Cobra

    ★★★★★

  • F for Fake

    ★★★★½

  • Casino

    ★★★★½

  • Antichrist

    ★★★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 198 Films watched
  • 33 Average per month
  • 8.2 Average per week

Milestones

First Film

Kniephofstrasse

Jan 2

Most Watched

I'm Still Here

twice

Mid90s

twice

The Pleasure of Being Robbed

twice

Last Film

The Idol Dancer

Jun 13

Genres, Countries & Languages

Drama
126 films
Comedy
38 films
Thriller
32 films
Documentary
23 films
Crime
22 films
Romance
18 films
Music
17 films
Mystery
13 films
Fantasy
13 films
Action
11 films
USA
116 films
France
31 films
Germany
15 films
UK
13 films
Canada
12 films
Italy
10 films
Poland
5 films
Sweden
5 films
Japan
3 films
English
161 films
French
27 films
German
13 films
Spanish
12 films
Russian
9 films
Italian
7 films
Japanese
4 films
Arabic
4 films
Chinese
3 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 6

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Devin’s most liked review

Highs and Lows

Highest Average

Taxi Driver
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Chained Girls
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Whose Cheek Is This?

Films watched in 2019

  • The Idol Dancer
  • Madame DuBarry
  • The Salvation Hunters
  • True Confession
  • Hearts of the World
  • Hollywoodland
  • Moving Target
  • F for Fake
  • Casino
  • The Beatles: Let It Be
  • A Hard Day's Night
  • Prelude to a Kiss
  • Booksmart
  • Antichrist
  • Claire's Camera
  • Bastards
  • Blue Is the Warmest Color
  • White Material
  • Keep Sailing
  • Fugue
  • Out of the Past
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Gilda
  • Irrational Man
  • I'm Still Here
  • Magnolia
  • Alita: Battle Angel
  • Sunset
  • Floralis
  • Daddy Longlegs
  • Friday the 13th
  • The Life and Death of 9413, a Hollywood Extra
  • The Sheik
  • High Life
  • The Silence
  • Taste of Cherry
  • Analog Desires
  • Mike's Murder
  • The Abyss
  • Bringing Up Baby
  • See in Blue
  • Guava Island
  • Mid90s
  • Snowden
  • It's Him
  • Nine Behind
  • Savage Youth
  • Wanda
  • The Brown Bunny
  • Buffalo '66
  • Halloween
  • All These Creatures
  • Native Son
  • Unicorn Store
  • You Were Never Really Here
  • The Pleasure of Being Robbed
  • The Pleasure of Being Robbed
  • Good Time
  • Heaven Knows What
  • Son of Saul
  • The Square
  • Good Time
  • Hadewijch
  • Taxi Driver
  • Flight
  • Dragged Across Concrete
  • Hell or High Water
  • The Lost City of Z
  • The Sisters Brothers
  • Whose Cheek Is This?
  • En fumée
  • Night of Love
  • Bostofrio
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • A Star Is Born
  • Bumblebee
  • Mary Queen of Scots
  • Offering
  • The Cannibal Warlords of Liberia
  • Mommy
  • It's Only the End of the World
  • Legally Blonde
  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice
  • Umbra
  • His Trust
  • Dante's Inferno
  • L'Odissea
  • Mexican Filibusters
  • Parsifal
  • Friday's Child
  • Miami Vice
  • Rising Sun
  • Silent Voices
  • hitting the brakes on the basement tapes
  • They Shall Not Grow Old
  • The Favourite
  • These Days
  • The Peasants' Lot
  • An Arcadian Maid
  • Be Silent, Sorrow, Be Silent
  • Patision Avenue
  • The Young Lady and the Hooligan
  • The Sinking of the Lusitania
  • The Land Beyond the Sunset
  • Interrogation
  • Inglourious Basterds
  • Charlie Wilson's War
  • Funny People
  • Her Smell
  • Caroline
  • Dulce
  • Crude Oil
  • Birdman
  • If Beale Street Could Talk
  • Long Day's Journey Into Night
  • Simon Killer
  • The Deer Hunter
  • Stagecoach
  • Burning
  • Black Panther
  • Watch on the Rhine
  • Heaven's Gate
  • Dua Lipa: MTV Live Stage
  • Aziza
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • Thunder Road
  • Braid
  • High Flying Bird
  • Sorry to Bother You
  • Garm Hava
  • Mommy
  • City of Gold
  • The Darjeeling Limited
  • American Paradise
  • Nowhere, Nobody
  • Velvet Buzzsaw
  • Mid90s
  • After Death
  • X-Men: Apocalypse
  • No Data Plan
  • Madeline's Madeline
  • The Cub
  • California Suite
  • Love You To Death
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
  • Repression
  • Gothic King Cobra
  • Fyre
  • Glass
  • Kaili Blues
  • The Eternals
  • Suspiria
  • Under the Silver Lake
  • Bottle Rocket
  • I'm Still Here
  • Synecdoche, New York
  • The Dying Swan
  • Boy Erased
  • Frost
  • A Florida Melancholy
  • Priceless
  • Do the Right Thing
  • Mammy Water
  • Three Times
  • I Killed My Mother
  • If Beale Street Could Talk
  • Good Girl Jane
  • Blindspotting
  • Sin City
  • An Autumn Afternoon
  • Contempt
  • Cold Mountain
  • Enter the Void
  • Chained Girls
  • Vice
  • 8½
  • Niandra
  • Orange County
  • Coming to America
  • Bodied
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Grass and Glass
  • Rape
  • Reminiscences of a Journey to Lithuania
  • Adam Resurrected
  • Beautiful Boy
  • Cloud Phenomena of Maloja
  • The Other Side of the Wind
  • Convalescing
  • Blue
  • Señoritas
  • Everything Visible Is Empty
  • Hommage à Jean-Marie Straub - 08.01.2018 - réalisation Valérie Massadian
  • Man is in Pain
  • Kniephofstrasse

Highly rated films Devin missed

  • Parasite
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Avengers: Endgame
  • The Farewell
  • Apollo 11
  • The Lighthouse
  • Portrait of a Lady on Fire
  • The Last Black Man in San Francisco

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more