RSS feed for Emma
  • Hospital Massacre

    Hospital Massacre

    ★★

    ...Doesn't everyone have to strip down to their underwear to have their blood pressure taken?
    Literally the worst hospital ever.

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

    Frances McDormand is straight-up savage. I dig it.

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★★★½

    Lana Del Rey becomes a witch, buys a rainbow-coloured eyeshadow palette and goes to the Valley of the Dolls- all in technicolor.

  • Never Been Kissed

    Never Been Kissed

    ★★★½

    90's Drew and a soundtrack featuring Hole and The Cardigans- enough said.

  • The Room

    The Room

    "Hi, doggy" 
    This movie gives Troll 2 a run for its money. This may actually be the best worst movie I've ever seen.

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    F&@king phenomenal. 
    This is hands-down the best film I've seen in a long time. 
    Just go ahead and give Amy Adams her Oscar now.

  • Children of the Corn

    Children of the Corn

    ★★

    Although I can still appreciate the atmosphere, this movie has aged horribly. 

    OUTLANDAHHHH

    *eye roll*

  • The Neon Demon

    The Neon Demon

    ★★★★

    Diggin' those Suspiria vibes.

  • Before I Wake

    Before I Wake

    ★★½

    The good:
    -Jacob Tremblay is THE cutest kid.
    -The performances aren't terrible. 
    -The first hour of the film was actually interesting.

    The bad:
    - Everything about the last 30 minutes...

  • Holidays

    Holidays

    ★★

    This is getting 2 stars only because I somewhat enjoyed Father's Day and Halloween...

  • This Is Spinal Tap

    This Is Spinal Tap

    ★★★★

    "It's like, how much more black could this be? And the answer is none. None more black."
     

  • White Settlers

    White Settlers

    ★★

    Very underwhelming- kinda like someone dumped a huge bucket of water over Straw Dogs. 
    Pollyanna McIntosh was probably the only thing that saved this from being a complete turd.