RSS feed for Ella
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lava

Lava

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Charlie Says

Charlie Says

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ma

Ma

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Grand Bouquet

Grand Bouquet

2019
×
★★½
Edit this entry  
04
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
31
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Edit this entry  
31
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Gavin and Stacey: Christmas Special

Gavin and Stacey: Christmas Special

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Phantom Mary

Phantom Mary

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Maudie

Maudie

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Baywatch

Baywatch

2017
×
★★★½
Edit this entry  
06
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Dreaming Under Capitalism

Dreaming Under Capitalism

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Edit this entry