Letterboxd — Your life in film
Username or Email
Password
Remember
me
Forgotten
password
?
×
Search:
Rob McGregor
Pro
Activity
Activity
Films
Diary
Reviews
Watchlist
Lists
Likes
Tags
Network
Stats
RSS feed for Rob
Watched
Diary
Reviews
Ratings
Visibility Filters
Show all
Fade watched films
Filters
Show watched films
Hide watched films
Hide short films
Hide unreleased films
In your watchlist
Not in your watchlist
Sort by
Watched Date
Watched Date
When Added
Review Activity
Film Name
Release Date
Newest First
Earliest First
Rob’s Rating
Highest First
Lowest First
Average Rating
Highest First
Lowest First
Film Length
Shortest First
Longest First
Film Popularity
Service
All Films
Amazon
Prime Video
Prime Video (subscription)
iTunes
More Services
PRO
Best Buy
CinemaNow
Crackle
DirecTV
DirectTV Cinema
EPIX
Fandango
FandangoNOW
Fandor
FilmStruck
FilmStruck+Criterion
Flixster
Google Play
HBO GO
Hulu
Hulu (subscription)
IndieFlix
Microsoft Movies & TV
Mubi
Netflix US
Netflix DVD
PlayStation Video
Redbox
Showtime Anytime
Starz Play
Sundance Now
Tribeca Shortlist
VHX
Vimeo On Demand
Vudu
YouTube
Powered by GoWatchIt
Genre
All
Action
Adventure
Animation
Comedy
Crime
Documentary
Drama
Family
Fantasy
History
Horror
Music
Mystery
Romance
Science Fiction
Thriller
TV Movie
War
Western
Decade
All
2020s
2010s
2000s
1990s
1980s
1970s
1960s
1950s
1940s
1930s
1920s
1910s
1900s
1890s
1880s
1870s
2011
All time
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
Rating
All ratings
★★★★★
★★★★½
★★★★
★★★½
★★★
★★½
★★
★½
★
½
No rating
Rob has
logged 108 entries for films during 2011.
Month
Day
Film
Released
Rating
Like
Rewatch
Review
Edit
You
Dec
2011
27
The Adventures of Tintin
2011
×
★★½
Edit this entry
20
Chitty Chitty Bang Bang
1968
×
★★★
Edit this entry
20
Galaxy Quest
1999
×
★★★½
Edit this entry
18
Cowboys & Aliens
2011
×
★
Edit this entry
18
Charlie Wilson's War
2007
×
★★★
Edit this entry
17
Doc Hollywood
1991
×
★★
Edit this entry
15
Mission: Impossible - Ghost Protocol
2011
×
★★★½
Edit this entry
14
Who Framed Roger Rabbit
1988
×
★★★★
Edit this entry
13
Burke & Hare
2010
×
★★★½
Edit this entry
11
The Castle
1997
×
★★★
Edit this entry
10
Clue
1985
×
★★★
Edit this entry
08
The Invention of Lying
2009
×
★
Edit this entry
04
The American
2010
×
★★
Edit this entry
Nov
2011
30
Grown Ups
2010
×
★
Edit this entry
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
2011
×
★★
Edit this entry
23
Super 8
2011
×
★★
Edit this entry
20
Re-Animator
1985
×
★★★½
Edit this entry
20
Miami Connection
1987
×
★★★
Edit this entry
20
Equinox
1970
×
★★
Edit this entry
20
Fair Game
1986
×
★★
Edit this entry
20
Blood
1973
×
★★
Edit this entry
20
Didn’t You Hear…
1983
×
½
Edit this entry
20
Terror
1978
×
★★
Edit this entry
20
The Night of the Cat
1973
×
★
Edit this entry
19
Don't Be Afraid of the Dark
2010
×
★★★
Edit this entry
19
Poor Pretty Eddie
1975
×
★★
Edit this entry
19
Caddyshack
1980
×
★★★
Edit this entry
19
Attack the Block
2011
×
★★★½
Edit this entry
19
Eliminators
1986
×
★★★
Edit this entry
19
Prime Cut
1972
×
★★
Edit this entry
15
Immortals
2011
×
★
Edit this entry
08
Old Dogs
2009
×
★
Edit this entry
08
Wayne's World
1992
×
★★★★
Edit this entry
07
Bridesmaids
2011
×
★★
Edit this entry
Oct
2011
30
Battle: Los Angeles
2011
×
★
Edit this entry
29
Sucker Punch
2011
×
★
Edit this entry
18
The Whistleblower
2010
×
★★★½
Edit this entry
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1
2010
×
★★
Edit this entry
Sep
2011
21
Harry Potter and the Half-Blood Prince
2009
×
★★
Edit this entry
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix
2007
×
★★½
Edit this entry
20
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
2004
×
★★★½
Edit this entry
18
The Town
2010
×
★★
Edit this entry
17
Harry Potter and the Goblet of Fire
2005
×
★★
Edit this entry
16
Harry Potter and the Chamber of Secrets
2002
×
★½
Edit this entry
14
Harry Potter and the Philosopher's Stone
2001
×
★½
Edit this entry
13
Thor
2011
×
★★★
Edit this entry
06
Scream 4
2011
×
★★
Edit this entry
05
Bad Teacher
2011
×
★
Edit this entry
04
Hall Pass
2011
×
★★
Edit this entry
04
Rango
2011
×
★★★
Edit this entry
Newer
Older
1
2
3