RSS feed for Rob

Rob has logged 213 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★
Edit this entry  
31
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★½
Edit this entry  
30
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
Edit this entry  
29
Faster

Faster

2010
×
★★½
Edit this entry  
27
The Blob

The Blob

1988
×
★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
26
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
26
Wyrmwood: Road of the Dead

Wyrmwood: Road of the Dead

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
For the Love of Spock

For the Love of Spock

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Clerks

Clerks

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Deathgasm

Deathgasm

2015
×
★★
Edit this entry  
17
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Orgazmo

Orgazmo

1997
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Buried

Buried

2010
×
★★½
Edit this entry  
12
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Altered States

Altered States

1980
×
★★½
Edit this entry  
11
The Dragon Lives Again

The Dragon Lives Again

1977
×
★★½
Edit this entry  
11
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★½
Edit this entry  
11
The Hard Way

The Hard Way

1991
×
★★★
Edit this entry  
11
Prince of the City

Prince of the City

2012
×
★½
Edit this entry  
11
Crazed

Crazed

1978
×
★½
Edit this entry  
11
Secret Admirer

Secret Admirer

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
Hell High

Hell High

1989
×
★★
Edit this entry  
10
At Close Range

At Close Range

1986
×
★★
Edit this entry  
10
Split

Split

2016
×
★★★
Edit this entry  
10
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★
Edit this entry  
10
Dog Eat Dog

Dog Eat Dog

2016
×
★½
Edit this entry  
10
Roar

Roar

1981
×
★★★
Edit this entry  
06
Welcome to Leith

Welcome to Leith

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★
Edit this entry  
04
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★½
Edit this entry  
04
Batman: Return of the Caped Crusaders

Batman: Return of the Caped Crusaders

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
16
Goon

Goon

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
Gravity is just a habit

Gravity is just a habit

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Eagle vs Shark

Eagle vs Shark

2007
×
★★★½
Edit this entry  
26
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Edit this entry