RSS feed for faith
  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★

    do NOT poison me I WILL NOT ask you to kiss me. 😾

  • Honey Boy

    Honey Boy

    I just want people to know that I’m really looking forward to this

  • American Hustle

    American Hustle

    ★★½

    I want it to be better. you bitches don’t understand how much I want this to be better.

  • Mad Max: Fury Road

    Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

    when furiosa said AAAAAAAAAAAAAAAAA

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★½

    twitter is down

  • Inherent Vice

    Inherent Vice

    let me just sit and think 

    this needs time to process

  • A.I. Artificial Intelligence

    A.I. Artificial Intelligence

    ★★★

    Robot boy: “please blue fairy make me into a real boy”
    Blue fairy:      🧢
                       👁👄👁   - “does that sound like something you want? Because let me tell you
                            👕                                                It’s never gonna happen” 
                            👖
                            🥿

    👽 - I’m skinny as a needle

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

    I never said ET was ugly. ET is my friend.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    shiny

  • The Beguiled

    The Beguiled

    ★★★★

    no. Not the turtle. Don’t throw the- he’s thrown the turtle.

  • Jurassic Park

    Jurassic Park

    ★★★★★

    Did no one ever tell them roar means I love you in dinosaur?

  • Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★½

    Maths: 👁👄👁 “hello” 
    Will: 😍👉👌😝👅😏💦😩🔥🤤
    Skylar: ☹️ “I want to meet your 12 brothers”