2019

andy andy’s year to date

andy’s highest rated films

  • Sinister 2

    ★★★★★

  • Hustlers

    ★★★★★

  • The Adderall Diaries

    ★★★★★

  • Repo! The Genetic Opera

    ★★★★★

  • Still Life (Betamale)

    ★★★★★

  • The Dirties

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • ReGOREgitated Sacrifice

    ★★★★★

  • Her & Him

    ★★★★★

  • Cruel Intentions

    ★★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Heart is Deceitful Above All Things

    ★★★★★

  • Slaughtered Vomit Dolls

    ★★★★★

  • I Am Michael

    ★★★★★

  • Another Girl, Another Planet

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 195 Films watched
  • 21.7 Average per month
  • 5.1 Average per week

Milestones

First Film

Yung Dahmer

Jan 1

Most Watched

The Sleepwalker

6 times

Vox Lux

5 times

The Dirties

4 times

Last Film

Sinister 2

Sep 23

Genres, Countries & Languages

Drama
113 films
Comedy
55 films
Thriller
35 films
Horror
35 films
Crime
30 films
Romance
29 films
Action
14 films
Music
14 films
Sci Fi
11 films
Mystery
9 films
USA
163 films
UK
19 films
France
16 films
Germany
9 films
Canada
9 films
Norway
7 films
Italy
4 films
Netherlands
4 films
Denmark
4 films
Sweden
4 films
English
188 films
Spanish
16 films
French
15 films
Italian
12 films
German
11 films
Russian
5 films
Swedish
2 films
Norwegian
2 films
Czech
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 78 Added 298

Watchlist

Stars

Directors

Crew

andy’s most liked review

Midsommar

★½

[Skit: KYLE & Lil Yachty]
Man, fuck
What's wrong Kyle?
Man, these kids, man, talkin' shit, makin' me feel bad
Man, fuck them kids, bro! Look around, bro, look at life
Man, you're right
Mmm, you see? You see these fine bitches over here?
Yeah, whoa…
You see these trees man?…

More reviews

andy’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Avengers: Infinity War
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

RuPaul & Felecia Having Fun in New York - October 18, 1984

Films watched in 2019

  • Sinister 2
  • Hustlers
  • The Adderall Diaries
  • Hamlet
  • Repo! The Genetic Opera
  • The Wrecking Crew
  • Superstar: The Karen Carpenter Story
  • Still Life (Betamale)
  • The Dirties
  • Halloween
  • Freddy vs. Jason
  • ReGOREgitated Sacrifice
  • Her & Him
  • Cruel Intentions
  • The Devil and Daniel Johnston
  • My Own Private Idaho
  • Mirror
  • The Heart is Deceitful Above All Things
  • Escape from Tomorrow
  • Slaughtered Vomit Dolls
  • I Am Michael
  • Another Girl, Another Planet
  • The Great Gatsby in Five Minutes
  • Victor Frankenstein
  • It Chapter Two
  • House of 1000 Corpses
  • Poetic Justice
  • Moulin Rouge!
  • Greta
  • It
  • Suicide Squad
  • Primer
  • My Sweet Satan
  • Rosemary's Baby
  • Trash Fire
  • Miss Stevens
  • The Fearless Vampire Killers
  • Holidays
  • Interior. Leather Bar.
  • Invader ZIM: Enter the Florpus
  • Questionable
  • Mid90s
  • Palo Alto
  • The Informers
  • American Psycho
  • The Spectacular Now
  • RuPaul & Felecia Having Fun in New York - October 18, 1984
  • The Dangerous Lives of Altar Boys
  • A Bucket of Blood
  • King Cobra
  • Assassination Nation
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The Double
  • Eighth Grade
  • Blindspotting
  • The Great Gatsby
  • Inglourious Basterds
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Pulp Fiction
  • American Movie
  • Tea and Sympathy
  • Other People
  • The Sleepwalker
  • The End of the Tour
  • A Love Supreme
  • Her Smell
  • Call Me by Your Name
  • Funny Games
  • Clerks II
  • Full Force
  • Kick-Ass
  • Less than Zero
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • Don't Trust Freddy Newandyke
  • Operation Avalanche
  • Don't Trust Freddy Newandyke
  • Once Upon a Time in Hollywood
  • The Dirties
  • Natural Born Killers
  • The Rules of Attraction
  • Wobble Palace
  • The Color Wheel
  • Funny Games
  • Spider-Man: Far from Home
  • Midsommar
  • Hereditary
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Softness of Bodies
  • Wobble Palace
  • The Beach Bum
  • Catch-22
  • Inspired by Bret Easton Ellis
  • Vox Lux
  • Ma
  • Wobble Palace
  • Brightburn
  • Amity
  • The Sleepwalker
  • Yearbook
  • Piercing
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Act da Fool
  • Super Dark Times
  • Funny Games
  • Overboard
  • Cry-Baby
  • Less than Zero
  • Avengers: Infinity War
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • A Nice Place to Live
  • Vincent Gallo as Flying Christ
  • The Sleepwalker
  • Manhatta
  • The Starfish
  • Tiny Furniture
  • Billy Star
  • Thoroughbreds
  • Katie Says Goodbye
  • It Comes at Night
  • Roshambo
  • Last Days
  • Observe and Report
  • Grease Live
  • The Piano Teacher
  • The Tea Chronicles
  • Vox Lux
  • Orange County
  • The Sleepwalker
  • Atlantic Avenue
  • Shazam!
  • Wobble Palace
  • Love, Simon
  • Sunny and Share Love You
  • Karaoke!
  • Zero Day
  • The Mummy
  • The Sleepwalker
  • The Sleepwalker
  • Two Gates of Sleep
  • Thirteen
  • The Black Balloon
  • Daisies
  • Dead Hands
  • Us
  • Us
  • Vox Lux
  • The Darby Bonarsky Story
  • Don't Trust Freddy Newandyke
  • Bully
  • All About Steve
  • The Birdcage
  • Protect You + Me
  • The Big Shave
  • Vox Lux
  • Vox Lux
  • Martha Marcy May Marlene
  • Mary Last Seen
  • The Master
  • Capote
  • The Dirties
  • The Kid
  • Mysterious Skin
  • The Dirties
  • The House That Jack Built
  • Southern Comfort
  • While We're Young
  • La Jetée
  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
  • Diary of a Wimpy Kid: Class Clown
  • Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules
  • Diary of a Wimpy Kid
  • Mysterious Skin
  • Clerks
  • The Shape of Water
  • Simon Killer
  • Bohemian Rhapsody
  • First Man
  • Brief Interviews with Hideous Men
  • Game Night
  • BlacKkKlansman
  • First Man
  • The House That Jack Built
  • Force Majeure
  • Murder by Numbers
  • This House Has People in It
  • Tour de Pharmacy
  • The Childhood of a Leader
  • Zero Day
  • Real Boy
  • Simon Killer
  • Mysterious Skin
  • Party Monster
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Melancholia
  • Yung Dahmer

Highly rated films andy missed

  • Parasite
  • Bacurau
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Bring the Soul: The Movie
  • Portrait of a Lady on Fire
  • For Sama
  • Marriage Story

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more