RSS feed for DannyOMovieGuy

DannyOMovieGuy has logged 194 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Edit this entry  
13
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★½
Edit this entry  
28
Tron

Tron

1982
×
★½
Edit this entry  
25
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★
Edit this entry  
24
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Her

Her

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
Good Morning, Vietnam

Good Morning, Vietnam

1987
×
★★★
Edit this entry  
18
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Chappie

Chappie

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sauce

Sauce

2017
×
Edit this entry  
27
Primer

Primer

2004
×
★★½
Edit this entry  
25
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Stronger

Stronger

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Split

Split

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry