RSS feed for Thomas
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

    Still a masterpiece 6 viewings later.

  • I Am Not Your Negro

    I Am Not Your Negro

    ★★★★½

    This is not just a documentary to stir up its audience with rage about the injustices of the world. ITs so much more. 'I am Not your Negro' is a retrospective of the black civil rights movement and also a revisionist one. Raul Peck uses this history to consider how this has effected our contemporary world through its powerful narration, structure and use of archival footage. Having read some of the writings by James Baldwin, the film uses his work in a truly evocative way, but it is never heavy-handed or forced. An astonishing documentary that continues to permiate in my head a week later.

  • A Touch of Sin

    A Touch of Sin

    ★★★★

    Like other Jia Zhangke films, they are ones you need to step away from and think about long after viewing: and not just in a cerebral sense. His style is similar to Tsai Ming-Liang using long takes, not focusing on plot and capturing mundanity. And with this, the films permeate in your head. For most audiences, his films offer an alternative narrative structure that can be alienating or challenging, but there's just something compelling about it.

    A Touch of Sin…

  • Beauty and the Beast

    Beauty and the Beast

    ★★★★½

    This is truly one of the most distinctive and magical films of its time. I revisited this one, and timely too with the release of Disney's latest live-action installment of this classic French story. Jean Coctaeu used all the technology and techniques available at the time to produce an enchanting environment here, using cross-fades, elaborate light set-ups, freeze frames and shots put in reverse. From the costume design to the music, we are brought into a pure fantasy, and the…

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★★

    Na Hong-Jin, who brought us The Yellow Sea and The Chaser brings us this disturbing thriller that reminded me of the impact The Exorcist had on me: it freaked me out! Our story follows a police officer who ends up trying to investigate the recent sickness that is spreading in his village, when his daughter becomes ill. Hong-Jin knows how to control the audience, and understands how to keep your attention for over 2 1/2 hours. Such films have to…

  • Nerve

    Nerve

    ★★

    The first problem with Nerve is it immediately feels like an impression of how young people think and act with the Internet and their phones. In an attempt to be a thought-provoking exercise in morality, the film reaches a point that it gets preachy, and literally spells out its message through character dialogue- which is just too on the nose. Some of the acting was decent to make some of the characters believable, but that became another issue: the things…

  • Westworld

    Westworld

    ★★★½

    Westworld raises some very evoking questions, working as an excellent commentary of travel and tourism, American consumerism, and of course, film genre. There is just something that stops it from being a fully engaging film. It deals with the ideas of trying to live in a facade and fantasy, which is the kind of content we are seeing a resurgence of (Black Mirror, and the Westworld TV reboot). Westworld lacks any engaging protagonists, which made caring about some of the…

  • Fury

    Fury

    ★★★★½

    Film Analysis- Mob mentality | See the video analysis here

    As an analysis, spoilers are to be expected as I discuss the narrative start to finish along with my thoughts on everything throughout the film. Fury came out in 1936, directed by Fritz Lang and is a film that still feels remarkably fresh. Fury tells the story of Joe Wilson, a man on his way to meet his fiancée having been apart for some time. Along the way, he is…

  • Ikiru

    Ikiru

    ★★★★★

    Ikiru and Humanism/Transcendence: See the video analysis here

    This will be an in-depth discussion on the themes and sub-text of the film, so it will contain spoilers and interpretations of what I have seen. Ikiru is a classic from Akira Kurosawa. It is definitely one of his most popular and praised films that follows the story of an old office-worker who is diagnosed with stomach cancer. Mr Watanabe, played monumentally by Takashi Shimura then begins to find meaning in his…

  • Hi, Mom!

    Hi, Mom!

    ★★★½

    Did I just see Robert De Niro dress up as a police officer and talk tough to ladder and slap a mop around? This is directed by Brian De Palma by the way. And this is one of De Niro's earliest roles. What the hell is this? Can't say I didnt enjoy it for what it was. Quasi-mockumentary social satire comedy.

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    5th viewing- saw it in the cinema. Whole new experience. Masterpiece. Here's an analysis I did a while back of one of my favourite films of all time. www.youtube.com/watch?v=27t2Nrmn5Dg

  • Balcony

    Balcony

    ★★★★½

    This is absolutely going to be a hard to find short film that is one of the absolute best I have seen- I had the privilege of watching this at a BAFTA-COUNCIL session and I hope this can get more attention. This is a great short film not only because it was professionally crafted (thanks to lots of financial backing though) the storytelling and performances here really showed how moving a short can be. Try and see it.