RSS feed for Charlie

Charlie has logged 37 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Edit this entry  
13
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Van Helsing

Van Helsing

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Scientology Movie

My Scientology Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Greta

Greta

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Endless

The Endless

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oblivion

Oblivion

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry