RSS feed for Gala
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★
Edit this entry  
13
What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

What We Left Behind: Looking Back at Star Trek: Deep Space Nine

2018
×
Edit this entry  
23
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
03
Climax

Climax

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Edit this entry  
22
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Mr. Popper's Penguins

Mr. Popper's Penguins

2011
×
★★★½
Edit this entry  
22
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
Edit this entry  
22
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crocodile Dundee

Crocodile Dundee

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
18
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
Edit this entry  
18
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
Edit this entry  
18
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
Edit this entry  
18
Lifeboat

Lifeboat

2018
×
Edit this entry  
18
End Game

End Game

2018
×
Edit this entry  
18
Black Sheep

Black Sheep

2018
×
Edit this entry  
18
Mirai

Mirai

2018
×
Edit this entry  
18
Weekends

Weekends

2017
×
Edit this entry  
18
One Small Step

One Small Step

2018
×
Edit this entry  
18
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
Edit this entry  
18
Bao

Bao

2018
×
Edit this entry  
18
Animal Behaviour

Animal Behaviour

2018
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★
Edit this entry  
16
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Of Fathers and Sons

Of Fathers and Sons

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
Edit this entry  
10
The Wife

The Wife

2017
×
★½
Edit this entry  
05
Angel Face

Angel Face

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ether

Ether

2018
×
★★½
Edit this entry  
03
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
02
I Act, I Am

I Act, I Am

2018
×
★★
Edit this entry  
02
With the Wind

With the Wind

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
28
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Edit this entry