RSS feed for Gala
  • Disobedience

    Disobedience

    ★½

    If I didn't know how to have lesbian sex, now I do.

  • The Room

    The Room

    It was like watching a bad porn film on repeat with your parents.

  • Call Me by Your Name

    Call Me by Your Name

    ★★

    I will never look at a peach the same way.

  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★★★½

    Good, if you hate my state so much, I'm glad you left.

  • mother!

    mother!

    ★★★★

    Screw the razzies for giving Jennifer Lawrence a nomination.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I find it difficult to believe that Phantom Thread succeeded where mother! did not. Both stories are about the relationship with creator and muse. Yet, for some reason, the critics and the people have decided that an ending where the muse continues to torture the artist in a psycho-symbiotic relationship rather than the muse succumbing to the pain and suffering she has endured without gratitude ... this is just beyond me. All in all, mother! did it better.

  • Death Note

    Death Note

    ½

    I only lasted 7 minutes.

  • Logan Lucky

    Logan Lucky

    ★★½

    A movie that is about a robbery that takes place at a racetrack on the busiest day of the year that a rag-tag group of misfits pulls off so they can all finally retire from crime and live a quiet life ... aka The Killing. But nowhere near as good.

  • I, Robot

    I, Robot

    ½

    this movie was so dumb I didn't even want to finish it

  • A Ghost Story

    A Ghost Story

    ★★★

    Watch Rooney Mara eat a pie for 10 minutes.

  • Mask

    Mask

    ★★★★½

    I don't think it's possible to make a movie like this anymore.

  • Atomic Blonde

    Atomic Blonde

    ★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Called Atomic Blonde, doesn't use the song Atomic by Blondie.