2014

Gala Avary Gala Avary’s year in review

Gala’s highest rated films

  • Aliens

    ★★★★★

  • Who Framed Roger Rabbit

    ★★★★★

  • Troll Hunter

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Wicker Man

    ★★★★★

  • Blow Out

    ★★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★★

  • Coneheads

    ★★★★★

  • Jeff, Who Lives at Home

    ★★★★★

  • Yellow Submarine

    ★★★★★

  • The Emperor's New Groove

    ★★★★★

  • Do I Have to Take Care of Everything?

    ★★★★★

  • Bronies: The Extremely Unexpected Adult Fans of My Little Pony

    ★★★★★

  • The Boxtrolls

    ★★★★½

  • River's Edge

    ★★★★½

  • Alien

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 296 Films watched
  • 24.7 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Movie 43

Jan 1

Most Watched

American Sniper

twice

Last Film

Punch-Drunk Love

Dec 31

Featured lists

Films That I Watched For the First Time in 2014

Gala Avary

My goal is to watch 365 new films this year. In order…

  • The Girl Who Knew Too Much
  • Jeff, Who Lives at Home
  • Holes
  • White Chicks
  • Black Narcissus
  • Beverly Hills Cop II
  • Dredd
  • The Croods
  • Child's Play 2
  • His Girl Friday
  • Possessions
  • 48 Hrs.
  • Somewhere in Time
  • Black Sabbath
  • Hellraiser
  • Do I Have to Take Care of Everything?
  • Tucker and Dale vs Evil
  • Dallas Buyers Club
  • Heathers
  • Airplane!

Genres, Countries & Languages

Comedy
132 films
Drama
109 films
Horror
65 films
Action
64 films
Sci Fi
55 films
Thriller
53 films
Adventure
42 films
Crime
41 films
Romance
41 films
Fantasy
35 films
USA
231 films
UK
34 films
Italy
14 films
France
11 films
Canada
8 films
Germany
7 films
Spain
5 films
Australia
4 films
South Korea
4 films
Philippines
3 films
English
270 films
French
28 films
Italian
21 films
German
16 films
Spanish
16 films
Japanese
8 films
Russian
6 films
Chinese
5 films
Portuguese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 35 Added 142

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Gala’s most liked review

Black Narcissus

★★★★★

Such a beautiful film, especially when viewed on criterion blu-ray...

I love the symbolism in this film and the fact that it was all filmed in London ... all of the matte paintings are beautiful and you really feel like you're up there with the nuns. I'm not sure if it was my air conditioning, but whenever the wind blew through I felt a chill...

More reviews

Gala’s most liked list

Gala's Favorite Films

My favorite films. Ordered by date, because I just can't compare.

...Except for Bugsy Malone. It shall always be number one.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

12 Angry Men
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Movie 43
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

The Dark Knight
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Other Worlds : A Journey Into The Heart Of Shipibo Shamanism

Films watched in 2014

  • Punch-Drunk Love
  • Locke
  • The Rover
  • The Imitation Game
  • Big Eyes
  • Foxcatcher
  • Birdman
  • Leviathan
  • American Sniper
  • Cake
  • Into the Woods
  • Unbroken
  • Dear White People
  • American Sniper
  • The Boxtrolls
  • Noah
  • Snowpiercer
  • The Theory of Everything
  • Transformers: Age of Extinction
  • Jurassic Park III
  • Big Hero 6
  • River's Edge
  • How to Train Your Dragon 2
  • Too Many Cooks
  • Interstellar
  • Days of Thunder
  • Rain Man
  • Endless Love
  • The Lady Vanishes
  • The Great Outdoors
  • The Dark Knight
  • The Mummy Returns
  • The Mummy
  • Aliens
  • Alien
  • Austin Powers: The Spy Who Shagged Me
  • Iron Man 2
  • The Truth About Webcam Girls
  • Magic in the Moonlight
  • Vampire in Brooklyn
  • Donkey's Christmas Shrektacular
  • Far Far Away Idol
  • Love's Unfolding Dream
  • Sleepless in Seattle
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Captain America: The First Avenger
  • Dr. Horrible's Sing-Along Blog
  • Who Framed Roger Rabbit
  • Tropic Thunder
  • Anaconda
  • Footloose
  • What's Up, Doc?
  • Funny Lady
  • Iron Man
  • Alan Partridge: Alpha Papa
  • Elvira, Mistress of the Dark
  • I Am Divine
  • One Down, Two to Go
  • Brotherhood of Death
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Death Wish
  • Detroit 9000
  • The Big Bird Cage
  • The Big Doll House
  • Sugar Hill
  • Women in Cages
  • The Black Klansman
  • Troll Hunter
  • The Lord of the Rings: The Two Towers
  • Click
  • Dark Girls
  • Zoolander
  • Can't Buy Me Love
  • Maid in Manhattan
  • 12 Angry Men
  • Guess Who
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
  • The Lost World: Jurassic Park
  • Crocodile Dundee
  • Slap Shot
  • Night of the Creeps
  • Flubber
  • The Benchwarmers
  • Cool Runnings
  • Duck Soup
  • Goon
  • D3: The Mighty Ducks
  • D2: The Mighty Ducks
  • Entity
  • The Flight That Disappeared
  • Cloverfield
  • Charlie Chan in the Secret Service
  • What to Expect When You're Expecting
  • The Nine Lives of Fritz the Cat
  • Single White Female
  • Thanks for Sharing
  • I Was a Male War Bride
  • The Fuzzy Pink Nightgown
  • All Cheerleaders Die
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • Jurassic Park
  • The Other Woman
  • Alien Abduction
  • The Crystal Ball
  • Let's Be Cops
  • Maniac
  • The Mighty Ducks
  • Adventures in Babysitting
  • Straw Dogs
  • Strictly Ballroom
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • A Company Man
  • Ass Backwards
  • The Stepford Wives
  • Homefront
  • Guardians of the Galaxy
  • The Punisher: Dirty Laundry
  • Crimewave
  • Other Worlds : A Journey Into The Heart Of Shipibo Shamanism
  • Blueberry
  • Dobermann
  • The Host
  • 99 francs
  • The Lego Movie
  • Stake Land
  • Vibroboy
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • 22 Jump Street
  • Knightriders
  • The Wicker Man
  • The Fault in Our Stars
  • Switchblade Sisters
  • Uptown Girls
  • The Craft
  • Are All Men Pedophiles?
  • Passion
  • Terms and Conditions May Apply
  • The Mystery of the 13th Guest
  • The Legend of Hell House
  • The Hidden Hand: Alien Contact and the Government Cover-up
  • Silent Running
  • Peeples
  • The House of the Devil
  • Heavy Metal
  • Crazy Love
  • Free Birds
  • Eddie Murphy Raw
  • Eddie Murphy: Delirious
  • The Seven Year Itch
  • Monkey Business
  • Godzilla
  • River of No Return
  • Gentlemen Prefer Blondes
  • Barton Fink
  • Bringing Up Baby
  • Double Indemnity
  • Blow Out
  • Maxed Out
  • Notorious
  • The Mummy
  • All About Eve
  • Nothing Sacred
  • X-Men: Days of Future Past
  • Black Narcissus
  • Slacker
  • Near Dark
  • Dark Star
  • Cashback
  • The Graduate
  • Gun Fever
  • Coneheads
  • His Girl Friday
  • Gattaca
  • Battle Beyond the Stars
  • The Gift
  • Trainspotting
  • The African Queen
  • Fantastic Voyage
  • Bwana Devil
  • Bigger Stronger Faster*
  • Dredd
  • Monstrosity
  • The Evictors
  • House of Whipcord
  • Rapture-Palooza
  • Nacho Libre
  • Aftershock
  • Galaxy of Terror
  • Child's Play 2
  • Boomerang
  • Harlem Nights
  • Clerks
  • Beverly Hills Cop III
  • Western Spaghetti
  • Tales from the Darkside: The Movie
  • Another 48 Hrs.
  • Thinner
  • Beverly Hills Cop II
  • Night of the Comet
  • The Golden Child
  • A Fistful of Dollars
  • Sulemani Keeda
  • Beverly Hills Cop

See all 296

Highly rated films Gala missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Black Mirror: White Christmas
  • The Salt of the Earth
  • Roger Waters: The Wall
  • Song of the Sea
  • She's Beautiful When She's Angry

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more