2015

Gala Avary Gala Avary’s year in review

Gala’s highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★½

  • Mission: Impossible - Rogue Nation

    ★★★★½

  • They Live

    ★★★★½

  • Mad Max Beyond Thunderdome

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Feast

    ★★★★½

  • Ant-Man

    ★★★★

  • Spy

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★

  • Halloween

    ★★★★

  • How to Marry a Millionaire

    ★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★

  • Bridesmaids

    ★★★★

  • Point Blank

    ★★★★

  • Mad Max 2

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 87 Films watched
  • 7.2 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Nightcrawler

Jan 3

Most Watched

Ant-Man

3 times

Spy

twice

Mission: Impossible - Rogue Nation

twice

Last Film

Ant-Man

Dec 20

Genres, Countries & Languages

Drama
36 films
Comedy
31 films
Action
26 films
Thriller
20 films
Adventure
20 films
Sci Fi
17 films
Romance
15 films
Animation
11 films
Horror
11 films
Family
10 films
USA
78 films
UK
9 films
Australia
5 films
Canada
4 films
Germany
2 films
Mexico
2 films
France
2 films
Norway
1 film
Spain
1 film
English
85 films
Spanish
6 films
French
5 films
Italian
5 films
German
4 films
Swedish
2 films
Czech
2 films
Hungarian
1 film
Cantonese
1 film
Norwegian
1 film

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Gala’s most liked review

Vacation

★★

Took my grandpa to see the movie. After, he asked me what a rimjob was. HINT: It's not kissing with your mouth closed.

More reviews

Gala’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Sunset Boulevard
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Gallows
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Skin
Average weighted rating:

3.4

Films watched in 2015

  • Ant-Man
  • The Good Dinosaur
  • The Peanuts Movie
  • Spy
  • Inside Out
  • Cinderella
  • Southpaw
  • Brooklyn
  • I'll See You in My Dreams
  • Love & Mercy
  • Learning to Drive
  • Spotlight
  • Mistress America
  • The End of the Tour
  • Far from the Madding Crowd
  • The Diary of a Teenage Girl
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • Ant-Man
  • Shaun the Sheep Movie
  • Mission: Impossible
  • Halloween
  • Grandma
  • Pitch Perfect 2
  • Crimson Peak
  • How to Marry a Millionaire
  • High Anxiety
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Bruce Almighty
  • Mrs. Doubtfire
  • Legally Blonde
  • The Gift
  • Leprechaun
  • Pan's Labyrinth
  • Sinister 2
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Nightbreed
  • Edge of Tomorrow
  • Girls Just Want to Have Fun
  • Vacation
  • A Nightmare on Elm Street
  • Trainwreck
  • They Live
  • Scarface
  • It Follows
  • Opera
  • Bridesmaids
  • Ant-Man
  • Portal: No Escape
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Magic Mike XXL
  • The Hunger Games
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Tank Girl
  • Minions
  • The Gallows
  • Point Blank
  • Kingsman: The Secret Service
  • Spy
  • Jurassic World
  • Tron
  • Resident Evil
  • Dragonslayer
  • A Knight's Tale
  • Mad Max: Fury Road
  • San Andreas
  • The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension
  • Mad Max Beyond Thunderdome
  • Mad Max 2
  • Sunset Boulevard
  • The Big Picture
  • Chappie
  • Chinatown
  • Whiplash
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • A Single Life
  • Me and My Moulton
  • The Dam Keeper
  • The Bigger Picture
  • Finding Vivian Maier
  • The Grand Budapest Hotel
  • Selma
  • Boyhood
  • Feast
  • Inherent Vice
  • Skin
  • Nightcrawler

Highly rated films Gala missed

  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Carol
  • Son of Saul

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more