2017

Gala Avary Gala Avary’s year in review

Gala’s highest rated films

  • The SpongeBob SquarePants Movie

    ★★★★★

  • The Goonies

    ★★★★★

  • Killing Zoe

    ★★★★★

  • Car Wash

    ★★★★★

  • I Love You Phillip Morris

    ★★★★★

  • Coffy

    ★★★★★

  • The Tenant

    ★★★★★

  • Carrie

    ★★★★★

  • Deliverance

    ★★★★★

  • RoboCop

    ★★★★★

  • The Dead Zone

    ★★★★★

  • Mulan

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★½

  • Joshua: Teenager vs. Superpower

    ★★★★½

  • Mask

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 151 Films watched
  • 12.6 Average per month
  • 2.9 Average per week

Milestones

First Film

Allied

Jan 1

Most Watched

Get Out

twice

Guardians of the Galaxy Vol. 2

twice

Blue Velvet

twice

Last Film

mother!

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
68 films
Thriller
54 films
Action
48 films
Adventure
38 films
Comedy
35 films
Crime
27 films
Sci Fi
24 films
Romance
20 films
Horror
17 films
Mystery
17 films
USA
141 films
UK
14 films
France
10 films
Germany
7 films
Canada
5 films
Australia
3 films
Belgium
3 films
Netherlands
2 films
New Zealand
2 films
Hong Kong
2 films
English
150 films
French
17 films
Spanish
14 films
Russian
9 films
German
9 films
Italian
5 films
Arabic
5 films
Czech
4 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 2

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Gala’s most liked review

Gala’s most liked list

Harvard PHIL E-102

Films that were required viewing for Harvard's PHIL E-02, Philosophy Through Superheroes.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Moonlight
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Death Note
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Secret History of ISIS

Films watched in 2017

  • mother!
  • Thor: Ragnarok
  • Murder on the Orient Express
  • Get Out
  • The Shape of Water
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Victoria & Abdul
  • I, Tonya
  • Battle of the Sexes
  • Wonderstruck
  • Split
  • American Made
  • They Call It Myanmar: Lifting the Curtain
  • My Favorite Year
  • The Secret History of ISIS
  • The White Helmets
  • The Stunt Man
  • Encounter Point
  • Death Note
  • Paradise Now
  • It
  • Stronger
  • The SpongeBob SquarePants Movie
  • Good Time
  • Sixteen Candles
  • Logan Lucky
  • Selena
  • Joshua: Teenager vs. Superpower
  • The Big Sick
  • True Romance
  • The Goonies
  • Killing Zoe
  • I, Robot
  • Baby Driver
  • A Ghost Story
  • What We Do in the Shadows
  • Mask
  • Atomic Blonde
  • Wonder Woman
  • Valerian and the City of a Thousand Planets
  • 5 to 7
  • Car Wash
  • The China Syndrome
  • Basic Instinct
  • Falling Down
  • World Trade Center
  • Ghostbusters
  • The Babysitter
  • Child's Play
  • The Wiz
  • Saving Silverman
  • Boss Nigger
  • The Virgin Suicides
  • I Love You Phillip Morris
  • O Brother, Where Art Thou?
  • The Man Who Would Be King
  • Midnight Run
  • Snow Day
  • Blue Velvet
  • All the President's Men
  • Born on the Fourth of July
  • First Blood
  • Cape Fear
  • Coffy
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Rambo: First Blood Part II
  • Click
  • Austin Powers: International Man of Mystery
  • Holiday Affair
  • Run of the Arrow
  • The Year of Living Dangerously
  • The Tenant
  • The Naked City
  • Lost in Translation
  • The Sugarland Express
  • Far and Away
  • Cloverfield
  • You're Next
  • The Straight Story
  • Blue Velvet
  • Get Out
  • Carlito's Way
  • Alien: Covenant
  • Brothers
  • The Untouchables
  • A Simple Plan
  • Ant-Man
  • Rio Grande
  • Gorillas in the Mist
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2
  • Friday the 13th
  • Carrie
  • The Thing Called Love
  • Tucker and Dale vs Evil
  • Deliverance
  • The River Wild
  • S.A.S. San Salvador
  • The Evil Dead
  • Dressed to Kill
  • Mission: Impossible
  • RoboCop
  • Spy
  • The Hitman's Bodyguard
  • A Dog's Purpose
  • Capricorn One
  • Johnny Guitar
  • Last Action Hero
  • Beethoven
  • The Shop Around the Corner
  • The Fate of the Furious
  • Power Rangers
  • Repulsion
  • The Wall
  • Deadpool
  • The Crow
  • Captain America: Civil War
  • Avengers: Age of Ultron
  • X-Men: First Class
  • X2
  • Darkman
  • Swamp Thing
  • Justice League: The Flashpoint Paradox
  • Justice League: Crisis on Two Earths
  • RoboCop
  • The Incredibles
  • Spider-Man 2
  • The Dead Zone
  • Unbreakable
  • Captain America: The First Avenger
  • Wonder Woman
  • A Bug's Life
  • Mulan
  • Pocahontas
  • The Comedian
  • Moonlight
  • The Jungle Book
  • Queen of Katwe
  • Elle
  • Lion
  • I, Daniel Blake
  • The Neon Demon
  • The Girl on the Train
  • The Founder
  • Snowden
  • Moana
  • Deepwater Horizon
  • Jackie
  • Manchester by the Sea
  • Silence
  • La La Land
  • Allied

Highly rated films Gala missed

  • Nathan for You: Finding Frances
  • Coco
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Paddington 2
  • Saturation
  • Blade Runner 2049
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more