2018

Gala Avary Gala Avary’s year in review

Gala’s highest rated films

  • Jesus Christ Superstar

    ★★★★★

  • Coffy

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Garden Party

    ★★★★★

  • Wizards

    ★★★★½

  • River's Edge

    ★★★★½

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Fursonas

    ★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Minority Report

    ★★★★

  • Sling Blade

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★½

  • Erin Brockovich

    ★★★½

  • Lady Bird

    ★★★½

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

This Is the End

Jan 6

Last Film

Wizards

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
19 films
Comedy
8 films
Thriller
7 films
Documentary
6 films
Action
6 films
Animation
6 films
Crime
6 films
Romance
6 films
Sci Fi
6 films
Adventure
5 films
USA
35 films
France
5 films
UK
5 films
Bahamas
1 film
Japan
1 film
Italy
1 film
Brazil
1 film
Ireland
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 5 Added 1

Watchlist

Stars

Director

Crew

Gala’s most liked review

The Room

It was like watching a bad porn film on repeat with your parents.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Rashomon
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Journey 2: The Mysterious Island
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Fursonas
Average weighted rating:

2.9

Films watched in 2018

  • Wizards
  • Disobedience
  • Mid90s
  • Jesus Christ Superstar
  • Fursonas
  • Coffy
  • Midnight Cowboy
  • River's Edge
  • Sling Blade
  • Journey 2: The Mysterious Island
  • Journey to the Center of the Earth
  • Emma
  • Thelma & Louise
  • War of the Worlds
  • Minority Report
  • Erin Brockovich
  • Léon: The Professional
  • His Girl Friday
  • Night of the Living Dead
  • A Quiet Place
  • Rashomon
  • Traffic Stop
  • Knife Skills
  • Heroin(e)
  • Heaven Is a Traffic Jam on the 405
  • Edith+Eddie
  • Revolting Rhymes
  • Negative Space
  • Lou
  • Garden Party
  • Dear Basketball
  • The Room
  • Call Me by Your Name
  • The Post
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Phantom Thread
  • Thunderball
  • This Is the End

Highly rated films Gala missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Shoplifters
  • Springsteen On Broadway
  • Dominion
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Burn the Stage: The Movie
  • Blindspotting

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more