2017

GMAGEEZER GMAGEEZER’s year in review

GMAGEEZER’s highest rated films

  • Drive

    ★★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • In Bruges

    ★★★★★

  • Misery

    ★★★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • American Psycho

    ★★★★★

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Black Mirror: USS Callister

    ★★★★½

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 39 Films watched
  • 3.2 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Mad Max: Fury Road

Sep 20

Most Watched

Star Wars: The Last Jedi

3 times

Last Film

Black Mirror: Black Museum

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
20 films
Thriller
14 films
Sci Fi
14 films
Action
14 films
Adventure
11 films
Horror
6 films
Fantasy
6 films
Comedy
5 films
Crime
5 films
Mystery
3 films
USA
36 films
UK
6 films
Canada
4 films
Australia
3 films
France
2 films
Hong Kong
2 films
Japan
1 film
Sweden
1 film
Taiwan
1 film
English
37 films
French
5 films
Spanish
3 films
Japanese
2 films
German
2 films
Cantonese
2 films
Urdu
1 film
Czech
1 film
Finnish
1 film
Hindi
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

GMAGEEZER’s most liked review

Blade Runner 2049

★★★★★

Blade Runner 2049 is a visually spectacular masterpiece that favours ideas and themes instead of mindless action. This film is not for everyone, but deserves to be seen by many. This is science fiction at its best and this film might even surpass the masterpiece that came before it - it is that good.

More reviews

GMAGEEZER’s most liked list

Blu Ray Collection

Started September 2017
- Will update whenever I buy a new blu ray

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Independence Day
Average weighted rating:

3.3

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Pledge
Average weighted rating:

3.3

Films watched in 2017

  • Black Mirror: Black Museum
  • Black Mirror: USS Callister
  • Drive
  • The Social Network
  • Close Encounters of the Third Kind
  • The Fog
  • Dunkirk
  • In Bruges
  • Star Wars: The Last Jedi
  • The Disaster Artist
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Pledge
  • The Evil Dead
  • Looper
  • Split
  • The Big Sick
  • Thor: Ragnarok
  • Only the Brave
  • Misery
  • The French Connection
  • Let the Right One In
  • Lake Mungo
  • The X Files
  • Spirited Away
  • The Matrix
  • Mission: Impossible
  • Paterson
  • Blade Runner 2049
  • Crazy Heart
  • American Psycho
  • The Road
  • Blade Runner
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • Independence Day
  • Jaws
  • The Revenant
  • Mad Max: Fury Road

Highly rated films GMAGEEZER missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Coco
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Saturation

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more