RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 61 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Woman in Chains

Woman in Chains

1968
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Three Sad Tigers

Three Sad Tigers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
28
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Made in U.S.A.

Made in U.S.A.

1966
×
★★★★
Edit this entry  
18
Machorka-Muff

Machorka-Muff

1963
×
★★★★
Edit this entry  
18
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
Not Reconciled

Not Reconciled

1965
×
★★★
Edit this entry  
02
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
★★★★
Edit this entry  
26
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Soft Skin

The Soft Skin

1964
×
★★★★
Edit this entry  
04
Storytime

Storytime

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
13
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Trip to Squash Land

The Trip to Squash Land

1967
×
★★★
Edit this entry  
10
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Punishment

The Punishment

1962
×
★★★★
Edit this entry  
11
City of Contrasts

City of Contrasts

1969
×
★★★★
Edit this entry  
08
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Firemen's Ball

The Firemen's Ball

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Maranhão 66

Maranhão 66

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Girl from Ipanema

Girl from Ipanema

1967
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Edit this entry  
01
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Deceased

The Deceased

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Z

Z

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Man and a Woman

A Man and a Woman

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Titicut Follies

Titicut Follies

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Ikarie XB 1

Ikarie XB 1

1963
×
★★★½
Edit this entry