RSS feed for Eduardo

Eduardo has logged 372 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Godard's Passion

Godard's Passion

1982
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hobson's Choice

Hobson's Choice

1954
×
★★★½
Edit this entry  
08
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★
Edit this entry  
06
Daphne & Velma

Daphne & Velma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Fever Pitch

Fever Pitch

2005
×
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Batman vs. Two-Face

Batman vs. Two-Face

2017
×
Edit this entry  
27
Emerald Cities

Emerald Cities

1983
×
★★½
Edit this entry  
26
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Renovation

Renovation

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
A Guiana Sumiu...

A Guiana Sumiu...

2019
×
★★
Edit this entry  
17
Once Upon a Time in Hollywood

Once Upon a Time in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★★
Edit this entry  
15
Who Would You Take to a Deserted Island?

Who Would You Take to a Deserted Island?

2019
×
Edit this entry  
10
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
04
Otherhood

Otherhood

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Descendants 2

Descendants 2

2017
×
Edit this entry  
22
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
½
Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★
Edit this entry  
15
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
101 Dalmatians

101 Dalmatians

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Aziz Ansari: Right Now

Aziz Ansari: Right Now

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oh, Woe Is Me

Oh, Woe Is Me

1993
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gloria

Gloria

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Descendants

Descendants

2015
×
Edit this entry  
07
Sky High

Sky High

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Flubber

Flubber

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Life Is a Bitch

Life Is a Bitch

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Turma da Mônica: Laços

Turma da Mônica: Laços

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Chacrinha: O Velho Guerreiro

Chacrinha: O Velho Guerreiro

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★
Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Here Comes the Boom

Here Comes the Boom

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★½
Edit this entry  
15
Unremember

Unremember

2019
×
★★★★
Edit this entry