RSS feed for hencarter

hencarter has logged 40 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Father of My Children

Father of My Children

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Strange Little Cat

The Strange Little Cat

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★
Edit this entry  
22
Songs from the Second Floor

Songs from the Second Floor

2000
×
★★★½
Edit this entry  
22
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Amer

Amer

2009
×
★★★
Edit this entry  
21
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
Green Book

Green Book

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ten

Ten

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sling Blade

Sling Blade

1996
×
★★★
Edit this entry  
16
About Elly

About Elly

2009
×
★★★★
Edit this entry  
16
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Head-On

Head-On

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★½
Edit this entry  
12
Downfall

Downfall

2004
×
★★★
Edit this entry  
12
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Munich

Munich

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
The Grey

The Grey

2011
×
★★★½
Edit this entry  
04
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
George Washington

George Washington

2000
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Past

The Past

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
The Mustang

The Mustang

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
About Schmidt

About Schmidt

2002
×
★★★
Edit this entry