RSS feed for Humility
  • Happythankyoumoreplease

    Happythankyoumoreplease

    ★★★★

    One can easily catch on the style of Josh Radnor by seeing his work. He’s quirky, he’s character-oriented, he’s comedic and heartfelt. Happythankyoumoreplease is exactly that. This indie dramedy project doesn’t fail in charming its audience – whether that be through its appealing soundtrack, a few thought-provoking lines, or the promise that is Josh Radnor.

    If you’re looking for something grand and mind-blowing to watch, I wouldn’t exactly recommend this movie. But if you’re open to something good and interesting (endearing too perhaps), put this on your list.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    Tis a film with heart. Real, real heart. And soul. And Carpe Diem. And raw, merciless performances by each of the perfectly picked actors. Robin Williams proves to be one of the best and most genuine in the industry. Undeniable gift. Ethan Hawking was a charmer. I'm only left wholly broken and stunned in the end. Bravo Captain. Bravo Dead Poets.

    A thought stuck with me after rewatching this: We all need a John Keating in our lives. And we might as well be one ourselves too.

  • Guardians of the Galaxy

    Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

    Can all other superhero-fantasy-scifi-seemingly epic films just back off and make way for 2014’s TOTAL BOMBSHELL OF A MARVEL FILM?!

    Okay, listen, three quick points: Humor. Visuals. Soundtrack.
    This film doesn't run out of humor. It's its character. It's in its DNA. It's godfrolickinghilarity at its godfrolickingfinest. And the visuals-- dude, GA-LA-XY. NASA's jaw be dropping. A human can't possibly come up with those lights and design. Seriously, did aliens do this film. Soundtrack-wise! 70's, I love you and this…

  • Fight Club

    Fight Club

    ★★★★★

    HOW TO NOT LOVE THIS FILM? TELL ME.

    Bring on the psych. Bring on the madness. David Fincher is a godsend.

    Pitt & Norton will bombard. And intimidate. And impress. And awaken your sleeping shambolic soul. Bringing lots of goosebumps. In the beginning. And middle. And end. And in the film's afterlife.

    Wait, is that real blood? Is that real pain? Are those real realities in real reality? Are you kidding me? Are you joking? What is this? Where am I?…

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★½

    Sorry, haters, I'm not sorry.

    Joel Edgerton, I love Leo but my heart goes out to you here.
    DiCaprio, you're a hottie. Still. Always.
    Carey darling, stop it with those eyes. Ugh, I love it.
    Isla Fisher, OH YAS. OH YAS. OH YAS.
    Lana Del Young & Beautiful, you deserve a mention here.
    Baz Luhrmann, cheers dude.
    All creatures responsible for the festive visualization and elaborate interiors and intricate costume designs and, basically, EVERY FRIKKIN THANG: you guys are unreal.

    F.…

  • Admission

    Admission

    ★★½

    Princeton, huh? All over the place, baby. I got pretty cynical at some scenes. Or most scenes. Kind-of-unmet expectations. I expected more from the characters of both leads. I've seen better from Tina Fey. And much more from Paul Rudd. Interesting plot twist though. Gets better as the film progresses. But better doesn't necessarily mean good, does it?

  • Janie Jones

    Janie Jones

    ★★★

    Underrated film. Got hooked with the soundtrack. Abigail Breslin's shining moment. Well-portrayed characters. Right amount of heartfeltification. Lovely clichés. I'm smiling all throughout -- that's a good thing, right? Well, just smiling. But still.

  • This Means War

    This Means War

    Predictable. Weird CIA incorporation. Trying hard comedy. Undeserving of Reese Witherspoon. But then again, Witherspoon was meh herself here. What the heckness. Could've been, should've been, would've been great. Was I supposed to enjoy this?

  • 50/50

    50/50

    ★★★★½

    My favorite cancer film.

    It wasn't too light that it can be called shallow. And it wasn't too heavy that it can be called overdramatic.

    Joseph Gordon-Levitt's character hit the spot where no other 'cancer' film could seem to hit. The rawness of his thoughts cut through the screen and got me thinking and realizing all whilst empathizing. And laughing (thanks, Seth Rogen).

    This wasn't just a 'cancer' film though-- There was more than the sickness. Real friendships. Clueless newbie counselors. Cheating girlfriends. Awkward blooming connections. Overbearing mothers. Sick fathers. It all perfectly blended. Very, very intelligent take.

  • 10 Years

    10 Years

    ★★★★

    This film strived to distribute the weight among the characters' individual plots while piecing them all together seamlessly and well, it seemed to get through it.

    I can't ask for anything more from this film.
    Realistic glimpse of a high school reunion-- check.

  • Romeo & Juliet

    Romeo & Juliet

    ½

    Do you want a picture of injustice? Here:

    This movie is an adaptation of Shakespeare's masterpiece.
    This movie has the same name with that of Leonardo DiCaprio and Claire Danes' 1996 film which got nominated for an Oscar.
    This movie is Romeo & Juliet FOR CRYING OUT LOUD.

    I'm really not sure why I continued watching after getting through with the first twenty minutes of this film. And I'm even more unsure why I finished the whole thing. Maybe t'was like…

  • The Imaginarium of Doctor Parnassus

    The Imaginarium of Doctor Parnassus

    ★★★★★

    Here's a chance to indulge in Terry Gilliam's masterpiece! A film that's made to tickle one's fantastical mind and maximize all possible spaces of human imagination.

    If I had continued on with my life not having watched this film, I'm at a great disadvantage. This film doesn't only have a fantastic ensemble of actors, it also has a very fresh and clever plot that is only made more engrossing by its quality CGI and visualization.

    What I especially loved about this film are the subtleties in each spectacle, and the thickness of the theme all throughout.

    God, okay! Fine! I just love it. Period.