RSS feed for Jeremy
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

    ★★★

    Idris Elba really is black superman.

  • Aquaman

    Aquaman

    ★★★

    Aquaman rides a kraken and Nicole Kidman is kicking Atlantean ass. Enough said.

  • La La Land

    La La Land

    ★★★★★

    A musical that should make any sane person feel ALIVE. I love this film.

  • The Girl on the Train

    The Girl on the Train

    ★★

    Trashy material taken way too seriously; Gone Girl it is not. I would've loved to see this under Verhoeven or Adrian Lyne's direction.

  • Anaconda

    Anaconda

    ★★

    two stars for jon voight's accent.

  • Suicide Squad

    Suicide Squad

    ★½

    Will Smith is back and carrying like Lebron with his 2007 Cavaliers squad.

    Stay for the characters despite many unearned character moments (although the majority seem superfluous; MORE JAI!), leave (LEAVE!!!) for the plot (Enchantress whyyyy Ayer?! WHY!)

    Jared Leto is ass too; all that pretentious fraud method acting just so you can do an inferior Joker laugh.

  • Jason Bourne

    Jason Bourne

    ★★½

    This was akin to The Amazing Spider-Man turning Peter Parker into a "Chosen One" instead of an ordinary person.

  • Captain America: Civil War

    Captain America: Civil War

    ★★★★½

    Initial thoughts: Russos are the MCU overlords.

  • London Has Fallen

    London Has Fallen

    ★★½

    gerard butler is the angel of death.

  • Man Up

    Man Up

    ★★★

    lake bell's english accent isn't terrible

  • Heat

    Heat

    ★★★★★

    I HAD COFFEE WITH MCCAULEY HALF AN HOUR AGO!

  • Brink!

    Brink!

    ★★★★★

    soul skaters