RSS feed for Ricky Lee

Ricky Lee has logged 131 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Bodyguard Kiba: Apocalypse of Carnage

Bodyguard Kiba: Apocalypse of Carnage

1994
×
Read the review Edit this entry  
12
Bodyguard Kiba

Bodyguard Kiba

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Family 2

Family 2

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Family

Family

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Born and Bred

Born and Bred

2006
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★½
Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Uninvited

The Uninvited

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
See You Yesterday

See You Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

Fireworks, Should We See It from the Side or the Bottom?

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Horrors of Malformed Men

Horrors of Malformed Men

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rim of the World

Rim of the World

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Sharkwater Extinction

Sharkwater Extinction

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
The House with Laughing Windows

The House with Laughing Windows

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Perfection

The Perfection

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Carlos

Carlos

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Wonder Park

Wonder Park

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Right at Your Door

Right at Your Door

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Desperate Measures

Desperate Measures

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Run Tiger Run

Run Tiger Run

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Ricky

Ricky

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Booksmart

Booksmart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Trauma

Trauma

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Funny Story

Funny Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zoombies 2

Zoombies 2

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Haunting of Sharon Tate

The Haunting of Sharon Tate

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pet Sematary II

Pet Sematary II

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Unborn

The Unborn

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
14
A Letter to Momo

A Letter to Momo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
L: Change the World

L: Change the World

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Beneath

Beneath

2013
×
★★
Read the review Edit this entry